Strona główna Zaloguj O firmie Kontakt ABC Budowania Planowanie i użytkowanie Biblioteka wiedzy Usługi w budownictwie ibud EKO Wyceny Kupię Sprzedam Nieruchomości Projekty
Ściana dwuwarstwowa
INNE PRODUKTY TEGO PRODUCENTA
ROZWIĄZANIE IDEALNE
Propozycja:

YTONG ENERGO PP2/0,35 gr. 24cm wraz z ociepleniem YTONG MULTIPOR gr. 10cm

YTONG ENERGO 

Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem ściany zewnętrznej jest mur dwuwarstwowy ocieplony bezspoinowym systemem ociepleń BSO (ETICS). Zbudowany jest on z warstwy konstrukcyjnej oraz warstwy izolacji termicznej.

Jako warstwa konstrukcyjna murów dwuwarstwowych stosujemy bloczki z betonu komórkowego YTONG ENERGO PP2/0,35 gr.24cm, natomiast jako warstwę ocieplenia stosujemy YTONG MULTIPOR gr.10cm

Bloczki YTONG MULTIPOR

YTONG MULTIPOR jest bardzo lekką odmianą autoklawizowanego betonu komórkowego. Przy gęstości ok. 115 kg/m3 uzyskuje niezwykłe parametry cieplne - współczynnik przewodzenia ciepła λ w przypadku bloczków YTONG MULTIPOR wynosi 0,045 W/(m·K). Dzięki tej właściwości bloczków możliwe jest budowanie jednorodnych materiałowo ścian dwuwarstwowych YTONG + YTONG MULTIPOR

Ocieplenie można również wykonać z wełny mineralnej lub ze styropianu.

Cieplenie YTONG MULTIPOR

Zalety:

Jednorodna ściana w systemie BSO
Stosowanie jednorodnej materiałowo, dwuwarstwowej ściany zewnętrznej łączy w sobie doskonałą izolacyjność cieplną, z właściwościami materiałów konstrukcyjnych: wytrzymałością na ściskanie, niezmiennością w czasie kształtów i wymiarów, a także niepalnością.

Izolacyjność termiczna
Współczynnik przewodzenia ciepła bloczków YTONG MULTIPOR to λ=0,045 W/(mK). To wartość porównywalna ze styropianem i wełną mineralną! Równocześnie wyróżniają je właściwości, które są typowe dla materiałów konstrukcyjnych. Zastosowanie bloczków YTONG do wznoszenia ścian z ociepleniem pozwala na uzyskanie bardzo dobrej izolacyjności termicznej ścian, U ≤ 0,20 W/(m2K).

Niepalność
YTONG MULTIPOR to materiał niepalny posiada najwyższą klasę niepalności A1 – podczas pożaru nie rozprzestrzenia ognia, nie wydziela trujących gazów, ani płonących kropel.

Paroprzepuszczalność
YTONG MULTIPOR przepuszcza parę wodną i jednocześnie jest odporny na jej działanie. Dlatego może być stosowany także od wewnątrz bez izolacji paroszczelnej.

Zdrowy mikroklimat
YTONG MULTIPOR powstaje tylko z naturalnych surowców. Dzięki temu klimat pomieszczeń jest przyjemny i zdrowy.

Szeroki wachlarz zastosowań
Płyty YTONG MULTIPOR mogą być stosowane zarówno jako izolacja termiczna ścian zewnętrznych od zewnątrz w systemach BSO (ETICS), jak i od wewnątrz, a także stropów garaży i przejazdów od spodu.

Nie zmienia w czasie swoich kształtów i wymiarów
YTONG MULTIPOR jest wytrzymały na ściskanie.

Wysoka dokładność wymiarowa i łatwość obróbki
Dzięki temu, bloczki YTONG MULTIPOR pozostają materiałem, który w sposób bardzo łatwy i szybki muruje się na elementach konstrukcyjnych ściany.

INSTRUKCJA MONTAŻU

PODSTAWOWE ZASADY WYKONAWSTWA

Do montażu bloczków YTONG MULTIPOR zaleca się stosować narzędzia murarskie:

Ściana dwuwarstwowa to najpopularniejsze obecnie rozwiązanie ścian zewnętrznych. Warstwa izolacji od zewnątrz ma przede wszystkim ograniczyć straty ciepła przez przenikanie przez ściany, a także zniwelować mostki termiczne występujące w konstrukcji budynku, np. wieniec.

Murowanie ścian zewnętrznych odbywa się analogicznie jak ścian jednowarstwowych - instrukcja montażu.

Kontakt z instruktorem lub przedstawicielem Xella

Izolacja ścian zewnętrznych w systemie BSO przy pomocy mineralnych płyt YTONG MULTIPOR

Niezależnie od tego, czy bloczki YTONG MULTIPOR będą stosowane jako izolacja ścian od zewnątrz, wewnątrz, czy też stropów, ogólne zasady montażu są bardzo podobne.

Przygotowanie podłoża
Przed rozpoczęciem montażu płyt mineralnych YTONG MULTIPOR należy odpowiednio przygotować podłoże. Z powierzchni ścian należy usunąć nierówności, powierzchnię odtłuścić, a w razie konieczności zagruntować. W przypadku montażu bloczków, jako izolacji od wewnątrz, na podłożu należy rozłożyć taśmę izolacyjną, która zabezpiecza bloczki YTONG MULTIPOR przed podciąganiem wilgoci.

Stanowisko pracy
Stanowisko pracy powinno pozwalać na nakładanie zaprawy YTONG MULTIPOR na powierzchnię 3-4 płyt jednocześnie.

Ocieplenie MULTIPOREM - stanowisko pracy

Przygotowanie zaprawy
Lekką zaprawę YTONG MULTIPOR należy przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zawartość worka należy wymieszać z odpowiednią ilością wody (ok. 6-6,5 l) i wymieszać przy pomocy mieszadła i wiertarki wolnoobrotowej. Mieszać należy aż do uzyskania gładkiej konsystencji bez grudek.

Lekką zaprawę YTONG MULTIPOR należy przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu

 

Nakładanie zaprawy
Zaprawę należy rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni płyt za pomocą pacy zębatej (uzębienie 10 x 10 mm). Warstwa nałożonej zaprawy powinna mieć ok. 8 mm grubości.

Zaprawę należy rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni płyt za pomocą pacy zębatej Ocieplenie MULTIPOREM - nakładanie zaprawy klejowej

Montaż płyt
Montaż płyt należy rozpocząć od dołu, opierając pierwszą warstwę płyt o listwę startową lub cokół budynku.

Montaż płyt należy rozpocząć od dołu

Płyty YTONG MULTIPOR należy docisnąć do powierzchni ściany w odległości 3-4 cm od docelowego miejsca montażu i płynnym ruchem dosunąć je na właściwą pozycję.

Płyty YTONG MULTIPOR należy docisnąć do powierzchni ściany w odległości 3-4 cm od docelowego miejsca montażu i płynnym ruchem dosunąć je na właściwą pozycję Płyty YTONG MULTIPOR należy docisnąć do powierzchni ściany w odległości 3-4 cm od docelowego miejsca montażu i płynnym ruchem dosunąć je na właściwą pozycję
Montaż płyty YTONG MULTIPOR - dociśnięcie do powierzchni w odległości 3-4 cm od docelowego miejsca montażu i płynne dosunięcie na właściwą pozycję Montaż płyty YTONG MULTIPOR - dociśnięcie do powierzchni w odległości 3-4 cm od docelowego miejsca montażu i płynne dosunięcie na właściwą pozycję

Płyty można łatwo i precyzyjnie dociąć do odpowiedniego rozmiaru i kształtu przy pomocy piły widiowej lub mechanicznej.

Docinanie płyt YTONG MULTIPOR Płyty można łatwo i precyzyjnie dociąć do odpowiedniego rozmiaru i kształtu przy pomocy piły widiowej lub mechanicznej.

Po ułożeniu płyt, pacą do szlifowania wyrównuje się ewentualne nierówności, które powstały na łączeniach płyt.

Montaż płyt YTONG Multipor - szlifowanie nierówności

Kołki
W przypadku izolacji od zewnątrz, konieczne jest zastosowanie kołków plastykowych zabezpieczających płyty przed zerwaniem przez ssanie wiatru.

Montaż kołków polega na nawierceniu po jednym otworze w każdej płycie YTONG MULTIPOR.

W przypadku izolacji od zewnątrz, konieczne jest zastosowanie kołków plastykowych zabezpieczających płyty przed ssaniem wiatru

Następnie w otwory wsuwa się kołki plastykowe i delikatnie wbija młotkiem w celu wyrównania powierzchni.

W otwory wsuwa się kołki plastykowe i delikatnie wbija młotkiem w celu wyrównania powierzchni

 

Wykończenie powierzchni płyt
Powierzchnię płyt YTONG MULTIPOR należy wykończyć przy pomocy siatki zbrojącej zatopionej w lekkiej zaprawie YTONG MULTIPOR. Powierzchnię płyt należy zatrzeć, tak aby była równa. Tak przygotowana powierzchnia może być łatwo wykończona przy pomocy tynku lub farby.

W przypadku docieplenia stropów garaży lub innych powierzchni zamkniętych, istnieje możliwość pozostawienia płyt YTONG MULTIPOR bez wykonywania dodatkowych warstw wykończeniowych. Równa powierzchnia bloczków oraz biały kolor sprawiają, że efekt jest estetyczny i nie wymaga dodatkowego wykańczania. Powierzchnię stropu należy wówczas jedynie pomalować farbą silikatową w celu jej zaimpregnowania.

Projektowanie przegród z uwagi na mostki termiczne

PARAMETRY TECHNICZNE

Bloczki YTONG MULTIPOR znajdują zastosowanie w wielu przypadkach. Najważniejsze segmenty zastosowań to:

Bloczki YTONG MULTIPOR są produkowane w różnych grubościach. Grubość bloczka ma znaczenie dla parametrów cieplnych ściany, które chcemy uzyskać. 

Izolacja ścian zewnętrznych w systemie BSO przy pomocy mineralnych płyt YTONG MULTIPOR

Współczynnik przenikania ciepła U [W/m2K] ścian z bloków YTONG z warstwą bloczków YTONG MULTIPOR

Element Szerokość ściany
[cm]
Grubość warstwy YTONG MULTIPOR [cm]
0 5 6 8 10 12 14 16 18 20

YTONG ENERGO
PP2/0,35

24   0,26 0,25 0,22 0,20 0,19 0,17

0,16

0,15 0,14
36,5 0,25 0,20 0,19 0,17 0,16 0,15 0,14 0,13 0,12 0,12
48 0,19 0,16 0,15 0,14 0,13 0,13 0,12 0,11 0,11 0,10
 
Współczynnik przenikalności cieplnej U uwzględnia parametry izolacyjne wszystkich materiałów, użytych do wznoszenia ściany: materiału izolacyjnego i nośnego ściany, ale także zaprawy murarskiej (w tym jej grubość) i materiałów mocujących izolację do powierzchni ściany (kleju, kołków, etc.).

Dane techniczne zapraw

Nazwa Zaprawa do cienkich spoin
SILKA-YTONG
Zaprawa do cienkich spoin
SILKA-YTONG zimowa
Wytrzymałość na ściskanie M10 - 10MPa M10 - 10 MPa
Współczynnik przewodzenia ciepła λ10,dry ≤ 0,93 W/mK ≤ 0,93 W/mK
Opór dyfuzyjny μ 5/35 5/35
Uziarnienie 0–1,2 mm 0–1,2 mm
Minimalna temperatura prowadzenia prac 5°C 0°C
Minimalna temperatura podczas wiązania Nie dotyczy -10°C
Czas urabialności od momentu zmieszania
z wodą
2–4 h 2 h
Zużycie wody ok. 6,5 l/worek ok. 6 l/worek
Wydajność 15 kg/m3 – bez wypełniania spoin pionowych 15 kg/m3 – bez wypełniania spoin pionowych
20 kg/m3 – z wypełnieniem spoin
pionowych
20 kg/m3 – z wypełnieniem spoin
pionowych
Reakcja na ogień Klasa A1 Klasa A1
Opakowanie Worek 25 kg Worek 25 kg
Czas przechowywania 12 miesięcy 12 miesięcy
Normy produktowe PN-EN 998-2:2004 PN-EN 998-2:2004

 

Izolacja ścian zewnętrznych w systemie BSO przy pomocy wełny mineralnej lub styropianu.

W ścianach z YTONGA jako warstwę izolacji termicznej można zastosować płyty z wełny mineralnej lub styropianu. Zalecanym materiałem jest wełna mineralna z uwagi na zwiększoną przepuszczalność pary wodnej. Grubość warstwy izolacji oblicza się odpowiednio do wymaganej wartości współczynnika przenikania ciepła U.

Karta techniczna YTONG ENERGO PP2/0,35 gr. 24cm 


Karta techniczna YTONG MULTIPOR


Karta techniczna Zaprawy do cienkich spoin SILKA-YTONG


Karta techniczna zaprawa YTONG MULTIPOR

LINK DO KATALOGU