Strona główna Zaloguj O firmie Kontakt ABC Budowania Planowanie i użytkowanie Biblioteka wiedzy Usługi w budownictwie ibud EKO Wyceny Kupię Sprzedam Nieruchomości Projekty
Konstrukcja dachu z betonu komórkowego
INNE PRODUKTY TEGO PRODUCENTA
ROZWIĄZANIE IDEALNE
Propozycja:

YTONG - płyty dachowe

Płyta ze zbrojonego betonu komórkowego YTONG

Płyty YTONG ze zbrojonego betonu komórkowego przeznaczone są do wykonywania konstrukcji stropu i dachu. Ich montaż odbywa się bez zastosowania deskowania i podpór pośrednich, a strop jest możliwy do obciążenia od razu po montażu. Dzięki temu czas wykonania stropów w budynku skraca się z tygodnia do maksymalnie dwóch dni. Jednocześnie prace na kolejnej kondygnacji można rozpocząć tuż po zamontowaniu płyt stropowych.

Zalety:
  • nie trzeba stosować podpór montażowych,
  • łatwe i ekonomiczne prace wykończeniowe - powierzchnia płyt od dołu jest praktycznie wykończona.
  • Gotowe płyty dachowe dostarczane są bezpośrednio na budowę.
  • Płyty projektowane są indywidualnie do każdego domu, z uwzględnieniem otworów na kominy i lukarny.
INSTRUKCJA MONTAŻU

Dachy skośne wykonywane są ze zbrojonych płyt dachowych YTONG układanych równolegle lub prostopadle do kalenicy.

Płyty dachowe równoległe do kalenicy, oparte na ścianach poprzecznych i szczytowych, najczęściej układa się na styk z wieńcem podłużnych ścian zewnętrznych lub z wieńcem na ściance kolankowej (dachy bezokapowe). Na ścianie szczytowej płyty dachowe mogą być układane równo z jej krawędzią lub być przewieszone poza tę krawędź.

Wykonanie dachu z okapem za pomocą gazobetonowych płyt zbrojonych YTONG

Wykonanie dachu bez okapu za pomocą gazobetonowych płyt zbrojonych YTONG

Płyty dachowe mogą być opierane na żelbetowych wieńcach lub bezpośrednio na ścianach z bloczków, z zachowaniem oparcia płyt na co najmniej 70mm i 1/80 długości płyty. Wykonanie wieńców w kształtkach YTONG U umożliwia zakotwienie w nich prętów zbrojących spoiny między płytami dachowymi.
Okapy w dachach wykonanych z płyt dachowych YTONG, ułożonych równolegle do kalenicy, wykonuje się z zastosowaniem stalowych wsporników zakotwionych w podpierających ścianach poprzecznych.

Na płytach dachowych YTONG (na górnej ich powierzchni) układa się izolację paroszczelną oraz prostopadle do kalenicy (zgodnie z kierunkiem spadku dachu) drewniane kontrłaty, które mocuje się do płyt metalowymi łącznikami o rozstawie co 0,5-0,6m. Pomiędzy kontrłatami układa się izolację termiczną ze styropianu lub wełny mineralnej i przybija łaty prostopadle do kierunku spadku dachu. Do łat mocuje się pokrycie dachowe, np. w postaci dachówek ceramicznych lub blachodachówki.

 

Montaż płyt dachowych odbywa się analogicznie do montażu płyt stropowych

PARAMETRY TECHNICZNE

Zeszyt techniczny o stropowych i dachowych płytach zbrojonych z gazobetonu pdf 

Zeszyt techniczny: projektowanie w technologii YTONG

Wymagane głębokości podparcia płyt:
• na murze - min. 7cm,
• na belce żelbetowej - min. 5cm,
• na belce stalowej - min. 5cm,
• na belce drewnianej - min. 5cm
• oprócz powyższych wymogów obowiązuje warunek: a > ln/80, gdzie a – głębokość podparcia, ln - rozpiętość w świetle podpór.

Karta techniczna płyt stropowych i dachowych YTONG

LINK DO KATALOGU