Strona główna Zaloguj O firmie Kontakt ABC Budowania Planowanie i użytkowanie Biblioteka wiedzy Usługi w budownictwie ibud EKO Wyceny Kupię Sprzedam Nieruchomości Projekty
Ściany fundamentowe i piwniczne
INNE PRODUKTY TEGO PRODUCENTA
ROZWIĄZANIE EKONOMICZNE
Propozycja:

SILKA E18S grubości 18cm 

lub SILKA E24S grubości 24cm

SILKA E24S

Do ścian piwnicznych i fundamentowych stosuje się pełne bloki SILKA E18S i SILKA E24S. Muruje się je wypełniając spoiny poziome i pionowe. Ściany piwniczne i fundamentowe wykonane z bloków SILKA należy zabezpieczyć przed zawilgoceniem i przenikaniem wilgoci. Zabezpieczenie to składa się z izolacji pionowej (warstwa wodochronna z osłoną przed uszkodzeniem mechanicznym)oraz z izolacji poziomej w styku spodu ściany i wierzchu fundamentu. W razie konieczności stosuje się również odwodnienie gruntu przylegającego do ściany piwnicy. Odwodnienie to przeprowadza się przez zastąpienie gruntu rodzimego żwirem z odprowadzeniem wody za pomocą drenażu.

Produkt wapienno-piaskowy SILKA

Materiał SILKA

SILKA jest to cegła wapienno-piaskowa. Otrzymuje się ją z mieszaniny piasku kwarcowego (90%), wapna (7%) i wody (3%). Pod działaniem przegrzanej pary wodnej o temperaturze 200°C przy zwiększonym ciśnieniu 16 atmosfer około 4÷7% krzemionki łączy się z wapnem tworząc nierozpuszczalne krzemiany wapnia. Nowopowstałe związki wiążą ziarna piasku, co wpływa na wysoką wytrzymałość gotowych wyrobów. Proces produkcji SILKI trwa obecnie niespełna 12 godzin.

 

Zalety:

Trwałość
Bloki wapienno-piaskowe SILKA są odporne na ostre oddziaływanie klimatu i otoczenia, bardzo mała nasiąkliwość sprawia, że bloki SILKA to materiał o doskonałej mrozoodporności.

Zdrowy mikroklimat
SILKA to jeden z najzdrowszych materiałów budowlanych dostępnych na rynku. Naturalne surowce – piasek, wapno i woda, sprawiają, że bloki SILKA charakteryzują się bardzo małą promieniotwórczością naturalną.

Pojemność cieplna
Wysoka gęstość bloków wapiennopiaskowych SILKA sprawia, że jest to materiał o dużej pojemności cieplnej. Dzięki temu w upalne dni ściany SILKA są w stanie zakumulować ogromną ilość ciepła, którą oddają nocą, kiedy jest chłodniej.

Izolacyjność akustyczna
Ściany z bloków SILKA dzięki wysokiej masie stanowią doskonałą barierę akustyczną. To powoduje, że wnętrza budynków z bloków SILKA są ciche i przyjazne. Co więcej, bloki SILKA dają możliwość wznoszenia ścian spełniających bardzo ostre wymagania izolacyjności akustycznej, w tym ścian międzylokalowych i międzymieszkaniowych.

Bezpieczeństwo pożarowe
Bloki SILKA, są materiałem niepalnym (klasa A1) oraz ognioodpornym. Dzięki temu, ściany z bloków SILKA stanowią doskonałe zabezpieczenie przeciwpożarowe pomieszczeń.

 

INSTRUKCJA MONTAŻU

Ściany fundamentowe i piwniczne

Fundamenty w budynkach ze ścianami z bloków wapienno-piaskowych SILKA wykonuje się najczęściej w postaci betonowych ław fundamentowych. 

Betonowe ławy fundamentowe

Przed przystąpieniem do murowania ścian fundamentowych czy piwnicznych na fundamencie wykonujemy izolację przeciwwilgociową np. z papy. Dzięki temu zapewnimy murom ochronę przed podciąganiem wilgoci.

Papa na fundamencie

Ściany fundamentowe i piwniczne zaleca się wykonywać z bloków pełnych SILKA E24S lub SILKA E18S.

Sposób murowania ścian fundamentowych i piwnicznych jest analogiczny do ścian nadziemia pod warunkiem wypełniania zaprawą murarską zarówno spoin poziomych jak i pionowych.

SILKA - ściany fundamentowe i piwniczne

Podczas murowania narożników ścian należy stosować tylko metodę typowego połączenia na wiązanie murarskie. 
Nie można tu zastosować łączenia narożników w dotyk z metalowymi łącznikami mechanicznymi.

Murowanie narożników ścian fundamentowych

W szczególnych przypadkach ścian o dużej wysokości lub dużej głębokości zasypania można je wzmocnić poziomymi belkami żelbetowymi wykonanymi w kształtkach YTONG U.

Wzmocnienie wysokich ścian fundamentowych

Wykonane ściany z bloków SILKA zabezpieczamy przed wilgocią stosując izolacje przeciwwilgociowe lub przeciwwodne.

 
Izolacja przeciwwilgociowa

Do zasypania ścian fundamentowych przystępujemy nie wcześniej niż po wykonaniu stropu nad piwnicami, a gdy poziom terenu znajduje się powyżej połowy wysokości ścian piwnic po wykonaniu stanu surowego budynku parterowego lub stropu nad parterem w budynkach wyższych.

Zasypanie ścian fundamentowych

Kontakt z instruktorem lub przedstawicielem Xella 

Poradnik murowania z silki - pdf

PARAMETRY TECHNICZNE

Cennik hurtowy produktów SILKA i Ytong - pdf 

Ścianki fundamentowe z SILKI

Bloki serii SILKA E, wprowadzonej do produkcji w 2004 roku, różnią się od tradycyjnych wyrobów wapiennopiaskowych. Wymiary i kształty serii SILKA E zostały tak pomyślane aby stworzyć logiczny i przyjazny w projektowaniu system:

Karta techniczna SILKA E18S (grubość 18cm)

Karta techniczna SILKA E24S (grubość 24cm)

SILKA E24S

Wymiary pozostałych bloczków SILKA



LINK DO KATALOGU