Strona główna Zaloguj O firmie Kontakt ABC Budowania Planowanie i użytkowanie Biblioteka wiedzy Usługi w budownictwie ibud EKO Wyceny Kupię Sprzedam Nieruchomości Projekty
Rynny aluminiowe
INNE PRODUKTY TEGO PRODUCENTA
ROZWIĄZANIE IDEALNE
Propozycja:

Aluminiowe rynny Marley Alutec

Aluminiowa rynna Marley Alutec

Materiałem użytym do produkcji rynien i rur Marley Alutec jest ciągnione aluminium o grubości 1.5mm, czyli o grubości ponad dwukrotnie większej, od innych rynien wykonanych z metalu. Wszystkie pozostałe elementy systemu są również wykonane z aluminium. 

Aluminium jest metalem lekkim, waży około 65 % mniej niż popularna w budownictwie stal. Dzięki temu praca wykonawców jest szybsza i łatwiejsza.
Materiał posiada bardzo korzystny, wysoki współczynnik wytrzymałości do wagi oraz jest odporny na korozję. Aluminium w naturalny sposób utlenia się powierzchniowo tworząc warstwę ochronną zapobiegającą korozji. W przypadku zarysowań, uszkodzenia tej warstwy, aluminium utlenia się ponownie i odbudowuje barierę i nie koroduje.

 

Rynny aluminiowy Alutec

Zalety:

Stabilny kolor, nie wymaga konserwacji - Aluminiowe rynny dostarczane są kolorze Antyczna Czerń i brązowym, ale mogą być również dostępne w 18 innych kolorach, spośród standardowej palety RAL. Zastosowana technika poliestrowego malowania proszkowego zapewnia bardzo trwałe wykończenie i nie wymaga ponownego malowania przez okres użytkowania.

Dowolny kolor - oprócz standardowo dostarczanych kolorów, Marley Alutec może wykonać system w każdym kolorze wskazanym przez Klienta, jeśli zamawiane ilości będą odpowiednie do ekonomicznej produkcji.

 

50 lat gwarancji !!!

Szczelne i stabilne połączenia rynien z kształtkami - złączki do rynien Marley Alutec są wykonane z odlewanego aluminium. Kombinacja EPDM, szczeliwa oraz precyzyjnego dopasowania rynien do złączek powoduje, że takie połączenie zapewnia minimum 20-letnią szczelność systemu, co zostało zbadane w czasie odpowiednich testów. 

Połączenie aluminiowej rynny Marley Alutec

   Materiał oraz technologia podukcji są przyjazne środowisku. Aluminium jest materiałem bardzo łatwym do ponownego wykorzystania, dzięki temu że w procesie recyklingu nie traci jakości a ilość energii potrzebnej do przetopienia jest niewielka, o 95 % niższa niż energia potrzebna do pierwotnego wytworzenia aluminium z boksytów. Szacuje się, że na świecie jest obecnie używane 75 % całego aluminium, wyprodukowanego po 1888 roku

 

INSTRUKCJA MONTAŻU

Zasady montażu dotyczące rynien Marley Alutec

Montaż systemów rynnowych Marley Alutec jest łatwy, porównywalny trudnością do montażu produktów z PVC lub stali powlekanej. Rynny są łączone przy pomocy złączek z uszczelkami, nie ma konieczności klejenia ani lutowania.

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów rynien, należy przestrzegać podstawowych zasad montażu wynikających z wieloletnich doświadczeń charakterystycznych dla danych regionów. Rynny powinny być zawieszone na odpowiedniej wysokości, najlepiej tak aby nie wystawały powyżej płaszczyzny będącej przedłużeniem dachu. W czasie montażu należy zwrócić uwagę, aby składane części systemu były czyste, równo docięte oraz pozbawione uszkodzeń mechanicznych. Po zamocowaniu w hakach rynna powinna mieć możliwość przesuwania się. Rynny należy łączyć z łukami, wylotami, łącznikami i zaślepkami w taki sposób, aby uszczelki pozostały na swoich miejscach. Ponieważ surowe, niepomalowane aluminium w połączeniu z roztworami soli lub w bezpośrednim kontakcie z niektórymi metalami (np. cynkiem, miedzią) ma skłonności do korozji, należy zadbać o uniknięcie takich sytuacji.

Po montażu, w trakcie użytkowania rynny ulegają rozmaitym zanieczyszczeniom przez osady spływające z dachu i nanoszone przez wiatr. Rynny należy okresowo oczyszczać, raz w roku lub częściej w razie potrzeby. Zwłaszcza należy zwrócić uwagę na dokładne oczyszczenie łuków, łączników oraz okolic wylotów rynny.

Szczelność rynien
Złączki do rynien Marley Alutec są wykonane z odlewanego aluminium, malowane proszkowo oraz uzbrojone w uszczelki wykonane z najwyższej jakości EPDM. W celu zwiększenia trwałości szczelnego połączenia stosowane jest szczeliwo pogodoodporne, które nakładane jest w rowek uszczelki przed połączeniem złączki z rynną.Kombinacja EPDM, szczeliwa oraz precyzyjnego dopasowania rynien do złączek powodują, że takie połączenie powinno zapewnić minimum 20-letnią szczelność systemu, co zostało zbadane w czasie odpowiednich testów . W przypadku ewentualnego rozszczelnienia bardzo łatwo jest wymienić uszczelki i/lub uszczelnić połączenie przy użyciu szczeliwa. Szczeliwo pogodoodporne Marley Alutec jst przeznaczone do pracy w ekstremalnym zakresie temperatur: od -50 do +150 ºC. Wyżej opisany sposób łączenia jest nazwany przez producenta Jura Joint i został zgłoszony do opatentowania.

Opis montażu

Cięcie
Rynny i rury najlepiej ciąć używając zwyklej piły do metalu, optymalnie o rozstawie 18 zębów na 1 cal długości. Można do cięcia stosować piły do metalu spalinowe bądź elektryczne, jednakże nie wysokoobrotowe szlifierki kątowe które mogą wywołać temperaturę powodującą topienie aluminium i spalanie farby.

Spadek
Rynny Marley Alutec zaleca się montować ze spadkiem 1:600 lub poziomo, bez spadku.

Rozstaw haków
W rejonach gdzie nie występują opady śniegu, producent zaleca stosowac rozstaw haków co 1 m. W Polskim klimacie haki powinny być bite gęściej, co 0,5 m. Dodatkowo każdy element posiadający uszczelki rynny (wylot, łuk, łącznik, zaślepka) powinien być wsparty hakami po obu stronach (zaślepka oczywiście z jednej) w odległości 10-15 cm.

Śruby do mocowania złączek
Wszystkie elementy systemu Marley Alutec są dodatkowo zabezpieczone przed korozją powłoką farby proszkowej grubości 60 μm. Przy dokręcaniu haków doczołowych, łuków, wylotów, obejm Omega śrubami istnieje możliwość miejscowego uszkodzenia tej powłoki, dlatego zaleca się używania do montażu haków śrub wykonanych ze stali nierdzewnej, ewentualnie śrub stalowych ocynkowanych galwanicznie z warstwą pasywacyjną. Biorąc pod uwagę grubość haka aluminiowego oraz bardzo cienką w porównaniu z tym warstwę ocynku na tradycyjnych śrubach stalowych ocynkowanych z warstwą pasywacyjną, ryzyko uszkodzenia instalacji w wyniku korozji jest znikome. Przed wkręceniem właściwej śruby mocującej złączkę do deski lub ściany należy nawiercić otwór pilotażowy.

Haki doczołowe, wsporniki połaciowe
Haki Marley Alutec są odlewami aluminiowymi spełniającymi wymogi normy EN 1462:2005 – “Uchwyty do rynien okapowych – Wymagania i badania” a w szczególności najwyższą klasę obciążenia „H”.
W ofercie Marley Alutec znajdują się wsporniki umożliwiające montaż rynien Alutec do połaci dachowej lub krokwi w hakach doczołowych. Wsporniki są wykonane ze stali ocynkowanej galwanicznie z powłoką pasywacyjną. Hak doczołowy należy skręcić ze wspornikiem przy użyciu śrub wykonanych ze stali nierdzewnej stali ocynkowanej z powłoką pasywacyjną. Następnie wygiąć wspornik pod żądanym kątem i przybić do połaci lub krokwi.

Łącznik rynien
Do rowka utworzonego w gumowej uszczelce należy wprowadzić szczeliwo, po uprzednim dokładnym odtłuszczeniu powierzchni. Umieścić końce rynien w łączniku, tak aby zachować między nimi 3 mm przerwę umożliwiającą ekspansję termiczną materiału, zgodnie ze wskazówkami na wewnętrznej stronie łącznika. Rynny można wkładać do łącznika wcześniej przykręconego do deski czołowej, lub przed jego przykręceniem.

Łuki, zaślepki
Podobnie jak w przypadku łącznika, do rowka utworzonego w gumowej uszczelce należy wprowadzić szczeliwo, po uprzednim dokładnym odtłuszczeniu powierzchni. Następnie należy połaczyć złączkę z rynnami, wkładając rynny na zaznaczoną w złączce odległość.

Wylot
Podobnie jak w przypadku łącznika, do rowka utworzonego w gumowej uszczelce należy wprowadzić szczeliwo, po uprzednim dokładnym odtłuszczeniu powierzchni. Wylot jest elementem łączącym dwa odcinki rynien, które należy włożyć do wylotu na zaznaczoną w nim odległość. Dolna część wylotu jest tak uformowana, że wchodzi do rury spustowej bez konieczności użycia żadnych dodatkowych elementów.

Rury spustowe
Rury do rynien Marley Alutec nie posiadają kielichów.

Kształtki do rur
Złączki rur (mufy, kolana, trójniki, rewizje) posiadają z jednej strony kielichy do których wchodzi rura spustowa a z drugiej strony końcówki są tak zwężone aby móc być wsuniętymi do środka rury. Kolana, trójniki oraz niektóre elementy nietypowe są wykonywane z rur spustowych. Poszczególne części są łączone przy pomocy spawania.

Obejmy i śruby do obejm
Są dostępne dwa rodzaje obejm do rur: Omega do ścian drewnianych oraz z muru lub kamienia oraz obejmy z kostką do śrub dwugwintowych M8, stosowane przy okazji dociepleń budynków.

Nietypowe elementy
Dzięki łatwości cięcia i spawania jest możliwość wykonania nietypowych elementów takich jak łuki o niestandardowych kątach, wyloty, kolana, itp. Czas realizacji takich zamówień zazwyczaj jest dość długi, zważywszy konieczność spawania surowego aluminium, potem malowania i ewentualnego umieszczenia uszczelek. Takie zapytania są traktowane indywidualnie a cena oraz termin dostawy są określane osobno dla każdego zamówienia.

PARAMETRY TECHNICZNE

Ulotka systemu rynien aluminiowych Merley Alutec