Strona główna Zaloguj O firmie Kontakt ABC Budowania Planowanie i użytkowanie Biblioteka wiedzy Usługi w budownictwie ibud EKO Wyceny Kupię Sprzedam Nieruchomości Projekty
Podbitka uPVC
INNE PRODUKTY TEGO PRODUCENTA
ROZWIĄZANIE EKONOMICZNE
Propozycja:

Plastikowy system desek czołowych i podbitek zawiera: deski czołowe, panele podbitkowe oraz wszystkie profile i kształtki niezbędne do ich estetycznego i trwałego połączenia. Wszystkie produkty dostępne są w kolorach: białym i brązowym.

Podbitka w kolorze brązowym

Podbitka w kolorze białym

Zalety:

Wodoszczelny.

Cienka warstwa występująca na zewnątrz deski czołowej uniemożliwia przenikanie wody. Również w miejscach cięcia desek woda nie może przenikać do środka, ponieważ PVC spienione ma strukturę zamkniętych komór. Wzrost wagi spowodowany absorpcją wody nie przekracza 1%.

Odporne na czynniki biologiczne

Produkt nie poddaje się wpływom grzybów ani bakterii. Jest również odporny na atak korników oraz termitów.

Konserwacja

Konserwacja systemu ogranicza się do okresowego mycia w celu uzyskania świeżego i estetycznego wyglądu. Do tego celu należy użyć czystej szmatki oraz roztworu detergentu w zwyczajnym stężeniu.

Łatwy montaż

Montaż desek czołowych i podbitek nie wymaga używania innych narzędzi niż te, których używa się do pracy z drewnem. Deski czołowe łatwo dają się ciąć piłą, można wbijać w nie gwoździe oraz wkręcać śruby. Pełna oferta zawiera elementy niezbędne do całkowitego wykończenia dachu.

Materiał i produkcja 

Deska czołowa wykonana jest w technologii dwuwarstwowej z uPVC. Spienione PVC stanowiące zasadniczą część deski pokryte jest cienką, gładką warstwą zewnętrzną o zwiększonej wytrzymałości. Panel podbitkowy wykonany jest z komorowego uPVC. Produkt jest odporny na działanie zanieczyszczeń zawartych w powietrzu, nie jest niszczony przez owady. Materiał użyty do produkcji nie zawiera CFC ani żadnych innych związków uważanych za szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Nadaje się do odzysku i powtórnego użycia.

INSTRUKCJA MONTAŻU

Deski czołowe

Mocowanie deski czołowej
Deska czołowa (EOF) musi być przytwierdzona do deski drewnianej o wymiarach minimum 100 (szerokość) x 22 (grubość) mm, zamocowanej do krokwi. Deska drewniana umożliwia właściwe i trwałe przymocowanie haków rynnowych wkrętami. Deskę czołową mocujemy do deski drewnianej na obu końcach oraz pomiędzy nimi w odstę-pach nie przekraczających 60 cm. W tym celu używamy żebrowanych gwoździ (z plastikowymi łebkami w kolorze deski – EPN), które powinny być wbijane w dwóch rzędach.

Łączenie desek
Do estetycznego łączenia desek czołowych służą łączniki (EOJ) oraz narożniki (EOA). Aby umożliwić „pracę“ systemu powodowaną zmianami temperatur, należy pomiędzy kolejnymi deskami zachować odstęp 6mm. Odstęp zostanie zasłonięty przez łącznik bądź narożnik. Aby zapobiec wnikaniu wilgoci wewnętrzną część łączników i narożników należy posmarować silikonem (ES). W ofercie dostępne są narożniki wewnętrzne i zewnętrzne. Niekiedy zachodzi potrzeba użycia narożników o nietypowych kątach, różnych od 90 stopni. Do estetycznego zasłonięcia takich połączeń desek czołowych służy listwa zewnętrzna (EFT). Gdy zachodzi konieczność wzdłużnego połączenia ze sobą dwóch desek czołowych lub połączenia deski z płytą szczytową (EOB), należy użyć kleju (EA). Po sklejeniu zanieczyszczone miejsca należy przemyć zmywaczem (ESC).

Płyty szczytowe
Płyty szczytowe (EOB) wykonane są z tego samego materiału co deski czołowe. Posiadają one gzymsowe wykończenie na dwóch krawędziach. Służą do zasłonięcia części konstrukcji dachu na ścianie szczytowej, znajdującej się najbliżej deski czołowej. Dostępne są w dwóch rodzajach: lewa i prawa.

Panele podbitki

Mocowanie
Panele (ES) można instalować wzdłuż lub w poprzek ściany budynku. Zalecane jest mocowanie w poprzek ze względu na lepsze dopasowanie krótkich elementów paneli do często występujących nierówności ściany. Instalacja w poprzek ściany wymaga pocięcia panelu na odcinki o długościach równych szerokości podbitki. Panele posiadają wypustki i wcięcia, które umożliwiają łączenie ich ze sobą bez dodatkowych elementów. Panele nie mogą być stosowane jako elewacyjne, okrywające pionowe ściany budynku.

Mocowanie panelu od strony deski czołowej
Panel można połączyć z deską czołową używając listwy wentylacyjnej (rys. 1) lub przybić każdy panel do drewnianej deski czołowej gwoździkami, a następnie zakryć i przycisnąć deską czołową (rys. 2).

Mocowanie panelu od strony ściany
Do ściany należy przymocować profil pojedynczy (ESC) lub profil gzymsowy (ECC) i wsunąć w niego koniec panelu. Profile przybijane są do przymocowanej wcześniej listwy drewnianej (rys. 2). W przypadku nowych budynków możliwe jest wmurowanie paneli, co eliminuje konieczność używania profili ESC lub ECC (rys. 1).

Mocowanie panelu wzdłuż ściany budynku
W przypadku mocowania panelu wzdłuż ściany budynku (oraz mocowania w poprzek w przypadku, gdy szerokość podbitki przekracza 60cm) konieczne jest wzmocnienie konstrukcji: od każdego końca krokwi należy poprowadzić drewnianą belkę i umocować ją do ściany. Do każdej odchodzącej od krokwi listwy drewnianej należy przybić gwoździami (EPP) panel w dwóch miejscach, tak jak pokazano na rys. 1. 

Mocowanie podbitki - przekrój

PARAMETRY TECHNICZNE

 

System desek czołowych i podbitek

Katalog systemu desek czołowych i podbitek

Cennik