Zaloguj O firmie Kontakt ABC Budowania Planowanie i użytkowanie Strona główna Biblioteka wiedzy Usługi w budownictwie ibud EKO Wyceny ABC Budowania Kupię Sprzedam Nieruchomości Projekty ABC Budowania
Rozdzielnice elektryczne wewnętrzne

Wyposażenie rozdzielnic elektrycznych

Podstawowe wyposażenie rozdzielnic elektrycznych w domkach jednorodzinnych stanowią: wyłączniki nadmiarowo-prądowe typu S, wyłączniki różnicowo-prądowe, rozłączniki główne, ochronniki przeciwprzepięciowe, a także lampki sygnalizacyjne. Za co odpowiadają poszczególne typy zabezpieczeń ???

1. Wyłączniki nadmiarowo-prądowe

Wyłącznik nadmiarowo-prądowy (wyłącznik instalacyjny typu S, zwany również eską) - jest to istotny element instalacji elektrycznej, którego zadaniem jest przerwanie ciągłości obwodu, gdy prąd płynący w tym obwodzie przekroczy wartość bezpieczną dla tego obwodu. Wyłączniki te przeznaczone są do zabezpieczenia przed przeciążeniami i zwarciami obwodów instalacji elektrycznej w gospodarstwie domowym.

2. Wyłączniki różnicowo-prądowe

Wyłącznik różnicowo-prądowy (tzw. różnicówka) - jest to urządzenie, które rozłącza obwód, gdy wykryje, iż prąd elektryczny wypływający z niego nie jest równy prądowi wpływającemu. Służy on do ochrony ludzi przed porażniem pośrednim jak i bezpośrednim, a także ogranicza skutki uszkodzenia urządzeń, w tym wywołanie pożaru. W skrócie stanowi on zabezpieczenie przed porażeniem prądem elektrycznym.

Prawo budowlane wymaga co najmniej jednego takiego zabezpieczenia na prąd 30mA dla instalacji elektrycznej. Warto jednak założyć klilka takich zabezpieczeń dzieląc obwody tak, aby w razie awarii nie pozbawić instalacji całkowicie napięcia. 

3. Rozłączniki główne

Rozłącznik główny, zwany również rozłącznikiem izloacyjnym, stosuje się do odłączania całej instalacji elektrycznej lub wybranego obwodu od napięcia.

4. Ochronniki przeciwprzepięciowe

Ochronniki przeciwprzepięciowe (tzw. ograniczniki przepięć) chronią instalcję elektryczną i podłączone do niej urządzenia odbiorcze, przed spaleniem, obniżając wartości napięcia i prądów, które mogą powstać w wyniku np. uderzenia pioruna w linię przesyłową. Wyróżnia się trzy klasy ochronników B,C i B+C. Najczęściej stosowane są ograniczniki przepięć kombinowane, czyli z charakterystyką B+C.

5. Lampki sygnalizacyjne

Lampki sygnalizacyjne informują nas o zaniku napięcia danej fazy z zewnątrz. Mogą one również potwierdzać zanik napięcia po wyłączeniu rozłącznikiem izolacyjnym.

 

Należy pamiętać również, że wszelie instalacje elektryczne powinien wykonywać wykwalifikowany elektryk, posiadający uprawnienia SEP co najmniej do 1kV. Niezależnie od wielkości domku jednorodzinnego w rozdzielnicy powinny znaleźć się odpowiednie zabezpieczenia, a rozdzielnica (tablica rozdzielcza) powinna być dobrana zgodnie z projektem, biorąc pod uwagę ilość zabezpieczeń (ilość modułów). Ponadto wyróżniamy dwa typy rozdzielnic:
- podtynkowe - do wbudowania w ścianę,
- nadtynkowe - do montażu na powierzchni ściany.

Po zakończeniu prac związanych z instalacją elektryczną, powinno się dokonać odpowiednich pomiarów, które potwierdzą, iż nasza instalacja została wykonana w sposób prawidłowy.

 

Źródło: www.blog.e-kupiec.com.pl

Autor:
OPINIE - KOMENTARZE
blog comments powered by Disqus