Jakie to są trudne działki?
- działka szeroka i płytka.
- działka o przypadkowych, łamanych granicach, szczególnie o ostrych kątach - trudno na nich zaplanować dom i zagospodarować ogród.
- działki małe, skośne - są najtrudniejsze
- działka w niecce, z której ciężko jest odprowadzić wodę deszczową
- działka położona na terenie pochyłym powyżej 15%.
Kupując tanio działkę trudną do zagospodarowania, można ją tak zaprojektować, że nie będzie można tego nigdzie powtórzyć i stanie się ona pożądanym unikatem - czyli jej wartość wzrośnie.
Na łagodnym wzniesieniu dom wygląda ładniej, można też ciekawiej - na różnych poziomach - zaprojektować ogród z malowniczymi tarasami czy schodkami. Dodatkowo, gdy teren opada w stronę południa, zachodu lub wschodu, ogród założony na tym spadku będzie po stronie słonecznej.
- słaba nośność gruntu (iły, gliny pylaste)
- grunt skalisty
- wysoki poziom wód gruntowych.
Takie warunki nie przeszkodzą w budowie, ale znacznie zwiększą koszty. Słabszy grunt "zwalczymy" lepszym fundamentem, natomiast z wysokim poziomem wód gruntowych poradzimy sobie poprzez rezygnację z piwnicy lub stosując specjalistyczne rozwiąznia izolacji przeciwwodnej ścian. W takich przypadkach niezbędnym jest projekt fundamentów uwzględniający panuące warunki.
- drzewa w linii ogrodzenia, w miejscu planowanego wiazdu do garażu, czy na planowanym miejscu budowy domu.
Jednakże w pewnych okolicznosciach istniejące drzewa i krzewy mogą stanowić o atrakcyjności działki - miło jest wprowadzić sie do nowo wybudowanego domu, rozwiesić hamak pomiędzy drzewami i pod osłoną krzewów pospać przed domem.