Strona główna Zaloguj O firmie Kontakt ABC Budowania Planowanie i użytkowanie Biblioteka wiedzy Usługi w budownictwie ibud EKO Wyceny Kupię Sprzedam Nieruchomości Projekty
Trudne działki

Aby trudna działka stała się unikatowym diamentem - potrzebujemy wybitnego specjalisty architekta i odrobinę więcej niż przeciętnie funduszy.

Jakie to są trudne działki?

1. Takie, których kształt nie jest łatwy do zagodpodarowania, np:

- działka szeroka i płytka.
- działka o przypadkowych, łamanych granicach, szczególnie o ostrych kątach - trudno na nich zaplanować dom i zagospodarować ogród.
- działki małe, skośne - są najtrudniejsze
- działka w niecce, z której ciężko jest odprowadzić wodę deszczową
- działka położona na terenie pochyłym powyżej 15%. 

Kupując tanio działkę trudną do zagospodarowania, można ją tak zaprojektować, że nie będzie można tego nigdzie powtórzyć i stanie się ona pożądanym unikatem - czyli jej wartość wzrośnie.

Na łagodnym wzniesieniu dom wygląda ładniej, można też ciekawiej - na różnych poziomach - zaprojektować ogród z malowniczymi tarasami czy schodkami. Dodatkowo, gdy teren opada w stronę południa, zachodu lub wschodu, ogród założony na tym spadku będzie po stronie słonecznej.

2. Tam, gdzie warunki budowlane są nietypowe:

- słaba nośność gruntu (iły, gliny pylaste)
- grunt skalisty
- wysoki poziom wód gruntowych.

Takie warunki nie przeszkodzą w budowie, ale znacznie zwiększą koszty. Słabszy grunt "zwalczymy" lepszym fundamentem, natomiast z wysokim poziomem wód gruntowych poradzimy sobie poprzez rezygnację z piwnicy lub stosując specjalistyczne rozwiąznia izolacji przeciwwodnej ścian. W takich przypadkach niezbędnym jest projekt fundamentów uwzględniający panuące warunki.

3. Gdzie istniejąca roslinność wymaga pozwolenia na usunięcia

- drzewa w linii ogrodzenia, w miejscu planowanego wiazdu do garażu, czy na planowanym miejscu budowy domu. 

Jednakże w pewnych okolicznosciach istniejące drzewa i krzewy mogą stanowić o atrakcyjności działki - miło jest wprowadzić sie do nowo wybudowanego domu, rozwiesić hamak pomiędzy drzewami i pod osłoną krzewów pospać przed domem. 

Autor: BONITAS