Strona główna Zaloguj O firmie Kontakt ABC Budowania Planowanie i użytkowanie Biblioteka wiedzy Usługi w budownictwie ibud EKO Wyceny Kupię Sprzedam Nieruchomości Projekty
O co pytać architekta?

Architekt jest zazwyczaj jedną z pierwszych osób, do której zwracamy się planując budowę domu. Od decyzji podjętych na tym etapie zależy, czy dom będzie spełniał oczekiwania i odpowiadał naszym potrzebom. Warto więc dobrze przygotować się do rozmowy z ekspertem doradzającym w kwestiach projektowych.

Na początek – odpowiednie przygotowanie
Niezależenie od tego, czy decydujemy się na projekt indywidualny, czy też chcemy wybrać projekt gotowy do dalszych adaptacji, do rozmowy z architektem powinniśmy się przygotować. Postarajmy się określić potrzeby domowników, a co za tym idzie rodzaj i liczbę pomieszczeń wraz z metrażem. Pomyślmy też o tym, co nam się podoba, a co w żadnym wypadku nie wchodzi w grę. Na tym etapie dobrze mieć już szacunkowo określone możliwości budżetowe, ustalając chociażby swoją zdolność kredytową. 

Należy mieć świadomość, że architekt może (a nawet jest zobowiązany) zadawać nam pytania dotyczące wymarzonego domu (przykładowe pytania znajdują się w zestawieniu poniżej) i być przygotowanym do odpowiedzi. Architekt ma prawo zapytać np. o wiedzę inwestora na temat dokumentów określających zabudowę na działce lub poprosić o sprecyzowanie potrzeb inwestora i skonkretyzowanie jego wizji domu.

Wygląd budynku i układ pomieszczeń
Układ pomieszczeń w domu powinien być dopasowany do potrzeb i stylu życia domowników. Zupełnie inne będą potrzeby wielopokoleniowej rodziny, która uwielbia zasiadać przy dużym stole w jasnym salonie, a zupełnie inne pary młodych ludzi, którzy skupiają się na pracy, a dom traktują jako wysmakowaną oazę weekendowego odpoczynku i relaksu. Warto poobserwować zwyczaje domowników i je wspólnie przedyskutować, biorąc również pod uwagę plany na przyszłość. Tym bardziej, że w większości przypadków dom budujemy na lata i dość niechętnie myślimy o perspektywie zmian (co potwierdzają także badania młodych „YTONG: Dom 2012” -http://www.media.xella.pl/pr/163248/ytong-dom-2020).

Technologie 
Na etapie rozmowy o projekcie wybieramy technologie, jakie chcemy zastosować w budynku. Osoby planujące budowę powinny zastanowić się, jakie są dla nich kluczowe kryteria – czy ważniejsza jest trwałość, jakość, cena, czas montażu, marka czy też inne czynniki. Przykładowo wybór technologii ogrzewania czy wentylacji ma wpływ nie tylko na przyszły komfort mieszkańców, ale również na układ pomieszczeń.

Przydatne dokumenty
Przy wyborze projektu – na spotkaniu z architektem czy ekspertem budowy – dobrze mieć dokumenty, które pozwolą podjąć optymalną decyzję. Po rozmowie z architektem powinniśmy wiedzieć, co należy zlecić geodecie, aby umieścił na mapie do celów projektowych. Więcej na ten temat w części cyklu „SILKA YTONG: rozmowy z fachowcami” poświęconej spotkaniu z geodetą. Dobrze jest także spytać, czy architekt lub osoba, która doradza wybór projektu mogłaby obejrzeć wybraną przez inwestora działkę.

Kwestia energooszczędności
Podczas rozmowy z ekspertem planujący budowę powinien zapytać, jakie rozwiązania budowlane wybrać, aby w przyszłości zminimalizować koszty użytkowania budynku. Według wielu ekspertów ograniczenie strat energii jest przyszłościowym trendem w budownictwie. Na przyszłe koszty wpływają przede wszystkim trzy obszary: konstrukcja budynku, wielkość budynku i sposób wybudowania. Te tematy należy poruszyć na spotkaniu z ekspertem.

W kontekście właściwej izolacji przegród zasadne jest pytanie o wybór materiałów budowlanych. Ważne jest stosowanie dobrych jakościowo materiałów – najważniejszym parametrem jest przepuszczalność ciepła, którą określa współczynnik U.

Referencje
Jeśli decydujemy się na projekt indywidualny, warto także spytać architekta o referencje, czyli o realizację wcześniejszych projektów. W ten sposób można sprawdzić, czy styl projektów nam odpowiada, a także czy inni inwestorzy byli zadowoleni. Natomiast, jeśli decydujemy się na projekt gotowy, dobrze jest sprawdzić, czy jest szansa na spotkanie z osobami, które już w takim domu mieszkają.

Pytania do fachowca
Jak dobrze przygotować się do rozmowy z architektem? Warto zadać mu poniższe pytania i przemyśleć odpowiedzi na pytania, które może nam zadać architekt.

O co pytać architekta:

Wygląd budynku i układ pomieszczeń:
Jak powinien wyglądać układ pomieszczeń w kontekście indywidualnych potrzeb domowników? 
Jaki metraż domu wybrać?
Czy warto zdecydować się na dom parterowy czy piętrowy?
Czy warto zdecydować się na dom podpiwniczony?
Czy na tej konkretnej działce wybudujemy dom według projektu, który nam się podoba?

Koszty:
Jaki projekt jest optymalny dla założonego budżetu – czy można wskazać kierunek wyboru?
Jak zoptymalizować koszty budowy?
Jakie są czynniki zmniejszające koszty użytkowania domu w przyszłości?

Użytkowanie i energooszczędność:
Jakie rozwiązania budowlane wybrać, aby zmniejszyć koszty użytkowania budynku (zatrzymać ciepło w budynku)?
Jaki rodzaj ściany będzie optymalny – jednowarstwowa czy warstwowa?
Jakie materiały budowlane wybrać? Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze materiałów budowlanych? 
Jakie technologie budowlane wybrać? 
Jak ustawić dom na działce, zgodnie z kierunkami świata?

Działka:
Kiedy należy wykonać pomiary geodezyjne?
Do czego potrzebna jest praca geodety?
Kiedy inwestor ma wykonać badanie geotechniczne?
Czy architekt może odwiedzić naszą działkę?

Pytania od architekta/sprzedawcy projektów gotowych:
Jakim budżetem dysponujemy?
Jak usytuowana jest działka?
Jakie rozwiązania grzewcze bierzemy pod uwagę (piec, solary, pompy ciepła)? 
Ile osób będzie mieszkało w domu? W jakim wieku? Czy mamy zwierzęta?
Jaki jest nasz styl życia i naszej rodziny? Jak może się zmienić na przestrzeni 5-10 lat?
Jakie są nasze plany wobec nowego domu – czy to dom na lata, czy na określony czas?
Czy lubimy architekturę nowoczesną czy tradycyjną?
Czy zapoznaliśmy się z dokumentami określającymi rodzaj zabudowy na działce – Miejscowym Planem Zagospodarowania lub Decyzją o Warunkach Zabudowy?
Jakimi dokumentami już dysponujemy? Na przykład, czy mamy mapę do celów projektowych? Czy już zostały wykonane badania gruntowe?


Źródło: http://www.media.xella.pl/pr/223248/silka-ytong-rozmowy-z-fachowcami-o-co-pytac-architekta

Autor: BONITAS