Strona główna Zaloguj O firmie Kontakt ABC Budowania Planowanie i użytkowanie Biblioteka wiedzy Usługi w budownictwie ibud EKO Wyceny Kupię Sprzedam Nieruchomości Projekty
Nowe oblicze ceramiki

Logo Buszrem                                       SBB System

   Długo zastanawiałam się jak przedstawić technologię, która ujęła mnie prostotą zastosowanych rozwiązań technologicznych, jak również mnogością zalet, czy jak by tego nie nazwać, ilością rozwiązań wpływających bardzo pozytywnie na użytkowość pomieszczeń zbudowanych albo zmontowanych w tej technologii. 

 
Sbb system budowy domówByć może wszyscy znają historię pewnego przypadkowego odkrycia – keramzytu oczywiście. Mimo to pozwolę sobie na króciutkie przypomnienie. W 1913 roku w cegielni N. T. Hayde`a w USA nastąpiła dość poważna awaria polegająca na spowodowaniu zbyt wysokiej temperatury wewnątrz pieca, w którym wypalano tak dobrze nam znaną cegłę ceramiczną. Niektórzy mówią niesolidny, a ja mówię mocno zmęczony palacz dosypał  do pieca zbyt dużo miału węglowego, po czym zasnął. Kiedy się obudził, niestety znalazł w piecu brzydką, bezkształtną, brunatną masę. Przerażony, chcąc pozbyć się świadectwa swojej niesolidności zaczął tłuc i rozbijać to co w niczym nie przypominało cegły, na którą pewnie już ktoś czekał. Wreszcie usiadł i zapłakał wiedząc, że straci pracę, dobre imię ...... . No cóż nie wiem jaki los spotkał pracownika cegielni N.T. Hayde`a, wiem natomiast, że właściciel tej cegielni, fatalne w skutkach, tak się przynajmniej na początku wydawało, zdarzenie w bardzo krótkim czasie podniósł do rangi waloru. Kiedy zaczął badać właściwości masy, którą zastał po tym felernym wydarzeniu w piecu, okazało się, że ma do czynienia tak naprawdę bardzo interesującym  ceramicznym kruszywem. Postanowił opatentować sposób otrzymywania lekkiego kruszywa ceramicznego, nadając mu nazwę haydit (oczywiście od swojego nazwiska).  Tak w 1917 roku powstała pierwsza na świecie fabryka lekkiego kruszywa ceramicznego, które do dzisiaj w Ameryce znane jest jako haydit, w Europie bardziej znane pod nazwą LECA (Light Expanded Clay Aggregate – lekkie pęczniejące gliniane kuleczki a  w Polsce znane początkowo jako gliniak albo gliniec, później bardziej szlachetnie, od wypożyczonego greckiego słowa keramos (glina garncarska) czyli karamzyt. 
 
Miało być krótko, a wyszło jak wyszło. Ale tak to już z kobietami bywa, jak się rozgadają ......
Otóż nie bez odrobiny przekory napisałam tyle o keramzycie - technologia, którą chciałabym przedstawić jest w całym swoim kształcie oparta na lekkim kruszywie keramzytowym. Doskonałe właściwości tego kruszywa przedstawię po to, by móc potem swobodnie pisać dalej o technologii SBB, bo to o niej będzie ten artykuł.
 
Do produkcji keramzytu używa się glin pęczniejących. Po wstępnym rozdrobnieniu i uplastycznieniu materiał kieruje się do pieców obrotowych. W procesie wypalania uzyskuje się materiał w kształcie okrągłych lub owalnych brył o zróżnicowanych frakcjach. Dzisiejszy keramzyt w niczym nie przypomina materiału powstałego w 1913 r. Glina podczas spiekania znacznie powiększa swoją objętość. Struktura wewnętrzna każdej kuleczki swym wyglądem przypomina pumeks, cały środek tego kruszywa wypełniony jest strukturami z powietrzem, zaś zewnętrzna część pokryta jest twardą ceramiczną osłoną. Kruszywo to jest bardzo twarde, i jednocześnie bardzo lekkie. Ciężar właściwy tego kruszywa w zależności od granulacji wynosi od 270 do 550 kg/m3. Doskonale może wypełniać nieregularne struktury przestrzenne, jednocześnie odciążając je. Porowata struktura wewnętrzna powoduje, że keramzyt posiada doskonałe parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej, umożliwia również tłumienie fal niekorzystnie radiestezyjnie oddziaływujących na człowieka wywoływanych przez cieki wodne. Jest materiałem niepalnym i nie rozprzestrzeniającym ognia (NRO), odpornym na działanie gryzoni, grzybów i pleśni. 
 
Nowoczesna technologia SBB (System Budowlany Buszrem) polega na umieszczeniu w mieszance betonowej zamiast znanych i uznawanych do tej pory kruszyw kamiennych, keramzytu nawet do 70% masy objętościowej przygotowywanej mieszanki. Tak przygotowaną masę wylewa się do odpowiednio przygotowanych i zazbrojonych wg projektu konstrukcyjnego form o wymaganym kształcie. Kształty form wyświetlane są na olbrzymich stołach przez laser, co umożliwia bardzo precyzyjne odtworzenie kształtów wymaganych przez projektanta. Masa w odpowiednio przygotowanych formach wjeżdża do komory dojrzewania, w której przebywa około 24 godziny. Z dojrzewalni wyjeżdża jako suchy gotowy do montażu element. W taki oto sposób powstają gotowe elementy konstrukcyjne ścian domów, stropy oraz inne konstrukcje wykorzystywane przy wznoszeniu różnych budowli. To jeszcze nie koniec opowieści o technologii SBB. Trzeba koniecznie wspomnieć o tym, że technologia ta wykorzystuje nowoczesne systemy połączeń poprzez zastosowanie systemów pętli kotwiących, połączeń śrubowych oraz strzemion, które mają za zadanie eliminowanie ewentualnych widzialnych pęknięć i mikropęknięć.

Elementy montażowe w systemie SBB

 

SBB połączenia - zamek dyblowy

SBB połączenia - połączenie trzech ścian
Typowe wykształcenie zamka dyblowego Połączenie trzech ścian
SBB połączenia - połączenie 2 ścian SBB połączenia - połączenie słup-ściana
Połączenie dwóch ścian Połączenie słup - ściana

  Systemy połączeń umieszczane są w przygotowywanych elementach na etapie formowania. Nowoczesne rozwiązania techniczne pozwalają na łączenie poszczególnych elementów zaprojektowanej budowli w taki sposób aby czas jaki do tej pory przeznaczaliśmy na budowę był bardzo krótki, a komfort przebywania w budynkach wykonanych w tej technologii jak najwyższy. Niezwykle ważną rzeczą, na którą chciałabym zwrócić Państwa uwagę jest fakt, że ta technologia to nowy wymiar ściany zbudowanej ze zwykłej, jakże ukochanej przez nas, wysokiej jakości cegły ceramicznej. Wypełnienie elementów konstrukcji wysokiej jakości materiałem ceramicznym jakim jest keramzyt, to nic innego jak ściana z cegły wypalanej z gliny, połączonej spoiwem jakim jest zaprawa betonowa. Gdzieś głęboko w nas tkwi eksperyment epoki socjalizmu w postaci wielkopłytowego budownictwa, które odeszło razem ze wspomnianą epoką. W żaden sposób nie powinniśmy tej nowinki technologicznej kojarzyć z tym mitem przeszłości.

Aby rozwiać jakiekolwiek wątpliwości, przedstawię Państwu doskonałe właściwości elementów otrzymywanych w procesie technologicznym opisanym powyżej. Wyrób otrzymywany w ten sposób i przy wykorzystaniu keramzytu charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodności cieplnej co sprawia, że ściana z keramzytobetonu o grubości 15cm izoluje w równym stopniu co ściana z cegły o grubości pół metra. Element ścienny wykonany z keramzytobetonu doskonale kumuluje ciepło i potrafi dłużej niż ściany wykonane z innych materiałów zatrzymywać to ciepło wewnątrz pomieszczeń.
 
Tabela nr 2
Właściwości cieplne lekkich betonów stosowanych w SBB
 
Niezwykle istotną zaletą lekkiego betonu keramzytowego jest jego paro przepuszczalność, dzięki czemu w domach wykonanych w technologii SBB utrzymuje się bardzo korzystny mikroklimat. Wyroby z keramzytu charakteryzują się najlepszą paroprzepuszczalnością  spośród wszystkich materiałów dostępnych na rynku. Oznacza to, że ściany i stropy keramzytobetonowe swobodnie odprowadzają parę wodną na zewnątrz budynku nie dopuszczając do zawilgocenia a jak wiadomo tylko suchy materiał jest dobrym izolatorem przed zimnem.
 
Tabela nr 3
Współczynnik oporu dyfuzyjnego
 
Keramzytobeton jest odporny na czynniki chemiczne, atmosferyczne, grzyby, owady i gryzonie, posiada niską nasiąkliwość i bardzo szybko oddaje wilgoć. Użyte w technologii SBB kruszywo keramzytowe jest czterokrotnie lżejsze od innych kruszyw naturalnych, jednak pomimo swej lekkości jest bardzo wytrzymałe na ściskanie, jednocześnie zapewnia konstrukcjom budowlanym jedne z najlepszych właściwości statycznych.
 
Tabela nr 1
Właściwości mechaniczne betonów lekkich stosowanych w technologii SBB
 
Ogromne znaczenie w projektowaniu pomieszczeń użyteczności publicznej ma izolacyjność akustyczna przedstawianych wyrobów, która przedstawia tabela nr 4.
 
Tabela nr 4
Izolacyjność akustyczna ściany w technologii SBB
 
Nie wspomniałam tu jeszcze o kilku drobnych rzeczach, na które wszakże należałoby zwrócić uwagę. To, że czas budowy, a właściwie montażu budowli z elementów prefabrykowanych z lekkiego betonu keramzytowego jest krótki (montaż ścian budynku jednorodzinnego na wcześniej wylanym fundamencie trwa około dwóch dni – prawda że szybko ?.), to jedno, 
 
I dzień montażu
 

SBB system - 1 dzień montażu SBB system - 1 dzień montażu

 
II dzień montażu

SBB system - 2 dzień montażu SBB system - 2 dzień montażu

ale przyspieszenie z powodu braku potrzeby układania tynków w domu wykonanym w technologii SBB to drugie. Ściany są idealnie gładkie, po niewielkiej przecierce gipsowej nadają się do malowania bądź tapetowania. Po trzecie prawie całkowicie można wyeliminować pracę instalatorów instalacji elektrycznej, wodnej, wodociągowej i kanalizacyjnej. Wszystkie przejścia instalacji elektrycznej oraz wszelkiego rodzaju bruzdy wodno-kanalizacyjne zostają zamontowane na etapie formowanie ścian, zgodnie z projektem. 
Opisywana przeze mnie technologia posiada wiele zalet, ale jest jeszcze jedna rzecz na którą chciałabym zwrócić uwagę zwłaszcza projektantów. Otóż technologia SBB pozwala na znaczne odchudzanie ścian. Któż z nas w trakcie zagospodarowywania własnego domu nie dochodzi do wniosku, że w którejś części domu przydałoby się jakieś dodatkowe kilka centymetrów, no nie mówię metrów, bo to już byłaby przesada, ale może ......
 
Technologia SBB pozwala na zastosowanie ścian o mniejszej grubości co w konsekwencji może dać nam kilka dodatkowych metrów. Przesadzam?
Poniżej przedstawiam rzut domku jednorodzinnego, zaprojektowanego w tradycyjnej technologii:

Wpływ zmiany grubości ścian na powierzchnię typowego domku jednorodzinnego

Domek miał mieć według projektu 130,73 m2 powierzchni użytkowej, po przeprojektowaniu go na technologię SBB powierzchnia zwiększyła się o małe 6,15%, czyli prawie 9m2. Nie chcę wymyślać co można by z tym zrobić, niech każdy sam poszuka sposobu na wykorzystanie tej dodatkowej powierzchni. Należy się Państwu w tym miejscu jeszcze jedno wyjaśnienie. Projektu nie można już było zmienić przed samą budową, w związku z tym niestety nie powstało dodatkowe pomieszczenie, a tylko powierzchnia poszczególnych pomieszczeń wzrosła. Tak więc tym bardziej warto przyjrzeć się możliwościom projektowania domów czy budynków użyteczności publicznej stosując możliwości jakie daje technologia SBB.
Kolejnym ważnym zagadnieniem nie poruszonym przeze mnie w tym artykule jest możliwość wykorzystywania technologii SBB w projektowaniu domów pasywnych czy energooszczędnych, ale ponieważ temat jest dość rozległy i wymaga bardzo wnikliwego podejścia, być może ten ostatni fragment tekstu będzie  wstępem do kolejnego, mam nadzieję, ciekawego artykułu. Należałoby jeszcze wspomnieć, że technologia SBB otrzymała z Katedry Budownictwa Betonowego Politechniki Łódzkiej Opinię o Innowacyjności Technologii Produkcji Prefabrykatów z Lekkiego Betonu Keramzytowego.
 
Tekst: Elżbieta Szmidt / Buszrem S.A. www.buszrem.pl
Autor: Buszrem S.A.