Strona główna Zaloguj O firmie Kontakt ABC Budowania Planowanie i użytkowanie Biblioteka wiedzy Usługi w budownictwie ibud EKO Wyceny Kupię Sprzedam Nieruchomości Projekty
Na co zwrócić uwagę przy wyborze klinkieru na elewację i do wnętrz ?

fot.Roben

Szeroka oferta barw oraz struktur klinkieru umożliwa wykonanie zarówno elewacji, jak i wnętrz budynków w dowolnym stylu. Kolor cegieł i płytek klinkierowych, ich faktura, a także sposób ułożenia decydują o charakterze bryły.

Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze klinkieru na elewację i do wnętrz ?

1. Kolor

Budowlany klasyk – cegła czerwona,  bo na taki kolor wypala się zazwyczaj glina z dostępnych w Europie złóż, to wciąż bardzo popularny materiał elewacyjny, coraz częściej pojawiający się również we wnętrzach. Jak to z klasykami bywa, bardzo dobrze prezentuje się zarówno w tradycyjnych zestawieniach kolorystycznych jak też bardziej współczesnych, np. z antracytowym kolorem dachówki. Do wyboru mamy jednak mnóstwo barw, ich odcieni i melanży: od żółtopiaskowych, przez całą gamę czerwieni i jej pochodnych, po szarości, grafity i czernie. Dostępny jest nawet klinkier w kolorze białym. Ten ogromny wybór kolorów cegieł klinkierowych i licowych jest wynikiem nowoczesnej technologii produkcji: angobowania i glazurowania powierzchni lica, barwienia w masie, stosowania specjalnie dobranych domieszek mineralnych, które zmieniają kolor wypalonej gliny, redukcji tlenu podczas wypalania czy też wykorzystania złóż oryginalnie zawierających minerały wypalające się na inny niż czerwony kolor, np. kaolinit pozwalający na uzyskanie naturalnej, białej barwy.  

2. Faktura

Kolor to jednak nie wszystko. Decydując się na klinkier na elewacji czy we wnętrzu, musimy wybrać również strukturę lica cegły czy płytki. A jest z czego: dostępne są powierzchnie  gładkie, ryflowane, piaskowane, łupane, ciosane, a nawet drapane. W połączeniu z odpowiednią barwą, stwarza to inwestorom i projektantom niemal nieograniczone możliwości aranżacji elewacji i wnętrz budynków. Gładkie powierzchnie sprawdzą się idealnie w przypadku nowoczesnych elewacji. Zastosowanie chłodnych barw, takich jak czerń, grafit lub biel, a do fugowania cienkiej spoiny dobranej do koloru cegły to rozwiązanie dla amatorów współczesnej architektury. Ściana z cegły łupanej, dzięki grze światła, przyciągnie wzrok, stanowiąc jednocześnie dokonały kontrast dla innych, zestawionych z nią elementów. Cegły i płytki piaskowane lub ręcznie formowane pozwolą na uzyskanie efektu starego muru.

3. Format i wiązanie

W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, możemy zdecydować się na kilka formatów cegieł i płytek. Uniwersalny, standardowy rozmiar NF (240/115/71 mm) dobrze prezentuje się zarówno na większych, jak i mniejszych powierzchniach i nadaje się do różnych wiązań. Możemy jednak wybrać cegły węższe i dłuższe, o zwiększonym lub zmniejszonym formacie. Na wygląd ceglanej ściany będzie mieć wpływ również sposób wiązania cegieł, a także grubość i kolor spoiny. Spoina zbliżona odcieniem do klinkieru pozwoli stworzyć jednolitą  powierzchnię, a fuga kontrastująca barwą z materiałem podkreśli cegły w murze. Charakter muru różnicuje też jej grubość – cienka pasuje do nowoczesnych brył, szersza do bardziej tradycyjnych.

4. Parametry techniczne

Cegły lub płytki klinkierowe gwarantują nie tylko osiągnięcie zamierzonego, pięknego efektu estetycznego. Nie należy zapominać o ich doskonałych parametrach technicznych, dzięki którym są odporne na mróz i szkodliwe działanie innych czynników atmosferycznych, mają trwały, nieblaknący kolor, trudno je uszkodzić mechanicznie i mają niską nasiąkliwość. W takich rozwiązaniach konstrukcyjnych jak ściana trójwarstwowa są jednym z czynników decydujących o odpowiedniej termoizolacyjności budynku.

Firma Roben przedstawia kilka przykładów, by pobudzić wyobraźnię:

fot.Roben1. Nowoczesna bryła budynku podkreślona grafitowym kolorem klinkieru.

 

fot.Roben
2. Elewacja z cegły nawiązującej do starych murow w połączeniu z nowoczesnym antracytowym dachem.

 

fot.Roben
3. Hacjenda w śródziemnomorskim stylu. Zamierzony efekt estetyczny pozwalają uzyskać odpowiednio dobrane cgły na elewacji.

 

fot.Roben
4. Ściana z białego, łupanego klinkieru stanowi piękny i elegancki detal wnętrza.

 

fot.Roben
5. Efektowne połączenie cegły klinkierowej i nowoczesnych mebli.

Autor: BONITAS