Strona główna Zaloguj O firmie Kontakt ABC Budowania Planowanie i użytkowanie Biblioteka wiedzy Usługi w budownictwie ibud EKO Wyceny Kupię Sprzedam Nieruchomości Projekty
Łazienka dla seniora

Fot._Armatura_Krakow_bateria_termostatycznaOgraniczona sprawność ruchowa to niewątpliwie największa przeszkoda, utrudniająca seniorom wygodne funkcjonowanie. Oprócz zapewnienia im niezbędnej pomocy, ważne jest rónież zagwarantowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Oto podpowiedzi, które pomogą przystosować łazienkowe wnętrze do potrzeb osób starszych tak, aby wykonywanie codziennych czynności nie sprawiało im problemów.


1. Funkcjonalna kabina zamiast wanny

Duże ułatwienie dla osób starszych stanowi możliwość siedzenia podczas codziennej toalety. Z tego powodu, dość częstym wyborem przy wyposażaniu łazienki jest wanna, zaopatrzona w specjalne podwyższenie. Nie powinniśmy jednak zapominać, że obok oczywistego komfortu, zakup tego typu wyposażenia niesie za sobą trudności związane z wchodzeniem i wychodzeniem. Komfortową alternatywą może okazać się kabina prysznicowa, w której tradycyjny brodzik zastąpiono odpływem w posadzce. Wyeliminowanie wysokiego progu ułatwi poruszanie się osobom korzystających z pomocy chodzików, a dzięki umieszczeniu w niej siedziska, zminimalizujemy ryzyko związane z utratą równowagi. – W kabinach, gdzie kluczową rolę odgrywa dostosowana do potrzeb osób starszych duża przestrzeń, zastosowanie znajdą natryski typu deszczownia – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Dzięki szerokiemu zasięgowi strumienia i możliwości dowolnej regulacji jego kąta padania, zapewniają one bezproblemową obsługę i dostosowanie funkcjonowania zgodnie z przyzwyczajeniami użytkownika. Dodatkowo, ustawienie natrysku od lekkiej mżawki po intensywne strugi pełni funkcję masażu wodnego, który ma pozytywny wpływ na krążenie krwi i rozluźnienie spiętych mięśni – dodaje.

fot._grupa_armatura_deszczownia_z_bateria_termostatyczna

 

2. Antyoparzeniowo i bezdotykowo

Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa jest również możliwe dzięki dobraniu odpowiedniej armatury. Dużą funkcjonalnością charakteryzują się baterie termostatyczne, które eliminują ryzyko przypadkowego poparzenia, wynikającego ze złej regulacji strumienia. Funkcja zapamiętywania poprzednich ustawień zapewnia nie tylko ochronę przed zbyt wysoką temperaturą wody, ale przyczynia się także do znacznych oszczędności. Decydując się na zakup tego typu baterii, warto zwrócić uwagę czy jest ona wyposażona w dodatkowe funkcje, takie jak przycisk przeciwoparzeniowy, uniemożliwiający przypadkowe zwiększenie temperatury powyżej 38°C czy wyraźne oznaczenia kolorystyczne na uchwytach. Armatura termostatyczna sprawdzi się zarówno w przypadku zwykłych natrysków, jak i deszczowni czy kolumn. W przypadku modeli umywalkowych, dobrym rozwiązaniem są baterie bezdotykowe, które nie wymagają regulowania intensywności i temperatury strumienia przy pomocy tradycyjnych uchwytów.

 

3. Bezpieczeństwo na wyciągnięcie ręki

Dostosowanie małej powierzchni łazienkowej do wymagań osób starszych jest możliwe poprzez zastosowanie kilku prostych rozwiązań. - W miejscach, w których poruszanie się sprawia największą trudność, tj. przestrzeń przed kabiną prysznicową, przy umywalce czy misce sedesowej, warto zamontować specjalne uchwyty – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Elementy te, dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, stanowią duże ułatwienie przy siadaniu i wstawaniu oraz utrzymywaniu równowagi. Ważne także, aby akcesoria takie jak mydelniczki, stojaki na papier toaletowy, czy półka na kosmetyki wewnątrz kabiny były zamontowane na stałe w ścianie, na dogodnej dla seniora wysokości – dodaje. Wyeliminujemy w ten sposób konieczność schylania się i sięgania po potrzebne przybory, co może wiązać się z utratą równowagi. Bardzo ważnym elementem wyposażenia łazienki osoby starszej są także maty antypoślizgowe, umieszczane wewnątrz kabiny oraz bezpośrednio przed nią. Bezpieczeństwo zapewniają również płytki podłogowe wyposażone w specjalne żłobienia lub wypukłe wzory, zapobiegające upadkom.

 

Źródło: www.grupa-armatura.pl

Autor: BONITAS