Strona główna Zaloguj O firmie Kontakt ABC Budowania Planowanie i użytkowanie Biblioteka wiedzy Usługi w budownictwie ibud EKO Wyceny Kupię Sprzedam Nieruchomości Projekty
Kształ działki a projekt domu

Im mniejsza powierzchnia działki, tym mniejsze możliwości wyboru kształtu domu. Na budynek parterowy potrzeba dwa razy więcej miejsca niż na dom jednopiętrowy o tej same powierzchni. Dlatego na działki gdzie dysponujemy niewielkim obszarem należy wybierać domy piętrowe, parterowe z poddaszem użytkowym lub parterowe z piwnicą (przeniesienie części pomieszczeń do piwnicy np.: kotłowni pralni, pomieszczeń gospodarczych czy garażu, odciąży kondygnację mieszkalną).

Większa powierzchnia działki daje, co oczy­wiste, znacznie większą swobodę w wyborze typu i kształtu domu. Na dużych dziatkach nie ma już właściwie żadnych ograniczeń i decyzja o tym czy budować budynek parte­rowy czy piętrowy jest kwestią indywidual­nych upodobań i potrzeb. Jeśli jednak dział­ka jest mała, na wybór projektu ma wpływ również jej kształt. Im bardziej regularny tym lepiej. Łatwiej wtedy o efektywne wykorzy­stanie terenu, bez strat powierzchni.

 

Rys 5

 

Na działce zbliżonej do kwadratu (Rys. 5) mamy największą swobodę w rozplanowaniu po­mieszczeń domu parterowego. Zabudowa w kształcie litery „L" stwarza możliwość wy­dzielenia osłoniętej części ogrodu. W działkę o takim kształcie bez trudu daje się wpisać prawie każdy projekt gotowy.

 

 

 

 

 

 

Rys 6

 

Najwięcej jest działek długich i wąskich w kształcie wydłużonego prostokąta(Rys. 6), ich kształt narzuca już pewne ograniczenia. Na­dają się tylko do zbudowania dość wąskiego domu. Trudniej na nich ustawić dom partero­wy. Najlepiej na tego typu działkach prezen­tują się budynki piętrowe lub z poddaszem użytkowym (mniejsza powierzchnia zabudo­wy oraz wąski trakt domu piętrowego umoż­liwiają zachowanie odpowiedniej odległości od sąsiada oraz wygospodarowanie spore­go kawałka ogrodu). Usytuowanie domu w poprzek działki, w ostrej granicy, wymaga zgody sąsiada, ale takie rozwiązanie ma swoje niewątpliwe zalety. Pod zabudowę przeznaczona jest mniej wartościowa część działki (od strony ulicy) i tym samym powięk­sza się przestrzeń za domem, gdzie można zaaranżować większy ogród.

 

 

Rys 7

 

Działka szeroka i płytka (Rys. 7) może narzucić kształt i ustawienie domu dłuższym bokiem równolegle do ulicy. Trudniejsze na tego typu działkach jest wygospodarowanie większej wypoczynkowej części ogrodu za domem.

 

 

 

 

 

 

 

Rys 8

 

Działka o nietypowym kształcie (Rys. 8) sprawia zwykle najwięcej kłopotu inwestorom wybiera­jącym dom spośród projektów gotowych. Nie­regularna granica, czy zbiegające się pod ką­tem ostrym narożniki, mogą być przyczyną dużych strat powierzchni. Pocieszające jest jednak, że oferta działających na rynku biur projektowych jest tak duża i różnorodna, że każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Jeśli nie mamy pewności czy dom, który wybraliśmy będzie dobrze pasował do działki, warto skon­sultować swoją decyzję z fachowcem. Najle­piej udać się po pomoc do pracowni projekto­wej, w której zamierzamy kupić projekt, ko­niecznie pamiętajmy by zabrać ze sobą mapę terenu z zaznaczonymi granicami działki.

 

 

Autor: BONITAS