Strona główna Zaloguj O firmie Kontakt ABC Budowania Planowanie i użytkowanie Biblioteka wiedzy Usługi w budownictwie ibud EKO Wyceny Kupię Sprzedam Nieruchomości Projekty
Kolektor płaski czy próżniowy?

Kolektor płaski, czy próżniowy?

KolektoryKolektory próżniowe wysokiej jakości pracują z wyższą sprawnością od płaskich. Dla tego aby uzyskać wymagany stopień pokrycia zapotrzebowania na ciepło wystarczy zastosowanie kolektora próżniowego o mniejszej powierzchni niż płaskich. 
W typowej instalacji solarnej do ogrzewania c.w.u. dla rodziny 3-4 osobowej mogą wystarczyć kolektory płaskie o łącznej powierzchni absorbera do 5 m2 lub jeden kolektor próżniowy o powierzchni 3 m2. W obu przypadkach uzyski ciepła z kolektorów w ciągu roku będą podobne. (rys. poniżej.)

Stopień pokrycia zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania c.w.u. w ciągu roku przez instalację z koel torami płaskimi i próżniowymi (na podstawie symulacji komputerowej w programie T*SOL).
 
Uzyskiwana energia przez kolektory
W zdecydowanej większości instalacji solarnych do wspomagania ogrzewania c.w.u. wystarczające będzie zastosowanie kolektorów płaskich. Próżniowe mogą być lepszym rozwiązaniem, gdy:
  • nie ma wystarczająco dużo miejsca na dachu do zamontowania płaskich – mniejsza powierzchnia kolektorów próżniowych może to ułatwić;   
  • gdy nie ma możliwości optymalnego ustawienia kolektorów płaskich w kierunku południowym i pod odpowiednim kątem do poziomu – kolektory próżniowe mają większe możliwości montażu: mogą leżeć bezpośrednio na dachu płaskim, przylegać bezpośrednio do ściany budynku;   
 
Wybierając odpowiedni kolektor warto zwrócić uwagę na jego parametry, czyli ile ciepła słonecznego możemy dzięki nim uzyskać. Często tanie kolektory próżniowe o niskiej sprawności i jakości dostarczą nam mniej ciepła ze słońca niż płaskie wysokiej jakości.
 

 
 
Montaż kolektora płaskiego Viessmann
 
 
Montaż kolektora próżniowego Viessmann
 
 
Źródło www.kotly.pl
Autor: Viessmann Sp. z o.o.