Koszty budowy domu jednorodzinnego są zależne od technologii budowy, cen materiałów budowlanych, sposobu organizacji budowy. Niemałe znaczenie ma także wybór projektu. Można przyjąć, że im mniejszy dom, tym niższy będzie koszt budowy. Już powiększenie domu o 20 mkw daje ok. 50 tys. zł wyższe koszty. Istnieją jednak projekty domów, których optymalny układ pozwala zaoszczędzić spore pieniądze względem mniejszego domu o mniej korzystnej bryle.
Największą trudnością do pokonania przed rozpoczęciem budowy domu jest dla inwestora pozyskanie funduszy na ten cel. Nic więc dziwnego, że koszty budowy domu to jedno z głównych kryteriów, jakim kieruje się podczas wyboru projektu i technologii budowy. Jednakże w badaniu „SILKA YTONG: Polskie Budowanie”, przeprowadzonego na zlecenie Xella Polska dotyczącego charakterystyki i motywacji polskich inwestorów indywidualnych, ponad 77% badanych stwierdziło, że na ich decyzję o wyborze technologii budowlanych wpływa przede wszystkim energooszczędność i koszty eksploatacji.
Wybór odpowiedniego projektu domu nie tylko relatywnie obniży koszty budowy, ale także wpłynie korzystnie na wysokość rachunków za energię podczas późniejszego użytkowania budynku.
Domy energooszczędne, czyli takie, w których zapotrzebowanie na ciepło w skali roku wynosi mniej niż 70 kWh/m2, mogą być droższe w budowie o ok. 30 % z uwagi na konieczność zastosowania energooszczędnych rozwiązań: odpowiednich materiałów budowlanych, dobrej izolacji termicznej i energooszczędnych instalacji, takich jak np. wentylacja mechaniczna czy pompa ciepła. Jednak projekt domu, którego sama bryła niweluje straty ciepła, pozwala obniżyć tę różnicę nawet do 5-10%. Biorąc pod uwagę fakt, że dom energooszczędny to niższe koszty eksploatacji, różnica ta zwróci się wcześniej niż okres spłaty kredytu, który zaciągnęliśmy na budowę domu.
Inwestorzy budujący dom według projektu indywidualnego na bieżąco ustalają z architektem rozwiązania, które zniwelują straty ciepła. Z danych wspomnianego wyżej badania wynika jednak, że niemal dwie trzecie badanych, wznosi swoje domy według projektu gotowego. Jakie aspekty technologiczne, rodzaj ściany i materiały budowlane warto wziąć pod uwagę, przeglądając projekty domów gotowych, by znaleźć dom tani w budowie i tani w późniejszej eksploatacji?
Bryła budynku
Na koszt budowy wpływa przede wszystkim bryła i dach budynku. Optymalny względem kosztów budowy i kosztów utrzymania jest projekt o zwartej, prostej bryle budynku, przewidzianej na planie prostokąta.
Zwarta bryła ogranicza powstawanie mostków termicznych, przez które ciepło ucieka na zewnątrz budynku. Mostki termiczne powstają głównie w miejscach załamań konstrukcji, zatem ściany o ograniczonej liczbie styków różnych materiałów zapewnią mniejsze ryzyko strat ciepła. Są też tańsze i prostsze w budowie.
Jeżeli chodzi o wielkość domu, to straty energii są zazwyczaj wprost proporcjonalne do rozmiaru budynku. W obawie przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie, nie musimy jednak od razu rezygnować z dużego, komfortowego domu.
Projekt dachu
Skomplikowany dach wielopołaciowy to także niebezpieczeństwo powstawania miejsc, skąd ucieka ciepło, a także wyższe koszty budowy, z uwagi na trudność konstrukcji, konieczność zastosowania skomplikowanych obróbek i większych strat materiałów na pokrycie dachu.
Dom tani w budowie powinien mieć dach dwuspadowy o kącie nachylenia wynoszących ok. 30-45 stopni. Taki projekt dachu oszczędza zarówno materiały, jak i koszty robocizny pokrycia dachu. Potrzebuje ponadto mniej rynien i rur spustowych, mniej zużywa się się płyt karton-gipsowych do zabudowy poddasza.
Najbardziej ekonomiczne w budowie są domy parterowe z poddaszem użytkowym. Mają bardziej zwartą bryłę i mniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych. Co istotne, koszt fundamentu, dachu i stropu rozkłada się w takim domu na dwie kondygnacje.
Garaż w bryle budynku
Jeśli zależy nam na garażu, to koszty budowy garażu zaplanowanego w bryle budynku będą niższe niż budowa garażu wolnostojącego.
Brak podpiwniczenia
Jeśli chodzi o domy z piwnicą, to budowa piwnicy może podnieść ogólny koszt budowy domu nawet o 20%. Dlatego jeśli możemy, warto zrezygnować z takiego rozwiązania. Problem może być mała działka, na której trudno znaleźć miejsce na dodatkowy budynek gospodarczy czy magazyn. Wtedy budowa piwnicy może okazać się konieczna dla wygodnego i funkcjonalnego układu domu.
Dobry projekt to połowa sukcesu. Specjaliści jednak alarmują, że tylko użycie dobrych i sprawdzonych materiałów, pochodzących od rzetelnych producentów zapewni trwałą i bezpieczną konstrukcję domu. Na zakupie materiałów budowlanych nie należy więc oszczędzać.Również na izolacji, która – jeśli będzie słaba lub nieodpowiednio gruba – podwyższy znacząco późniejsze koszty ogrzewania.
Źródło: dom.pl;
Artykuł w całości: http://www.dom.pl/jaki-dom-jest-tani-w-budowie-gdzie-szukac-oszczednosci.html