Strona główna Zaloguj O firmie Kontakt ABC Budowania Planowanie i użytkowanie Biblioteka wiedzy Usługi w budownictwie ibud EKO Wyceny Kupię Sprzedam Nieruchomości Projekty
06. Jak urządzić małą łazienkę - poradnik firmy Aquaform

Jak urządzić małą łazienkę ?Jak funkcjonalnie urządzić niewielką łazienkę, aby mieć wszystko czego potrzebujemy, przy jednoczesnym zachowaniu niezbędnej przestrzeni? Jakie elementy w planowaniu małych łazienek są najważniejsze? 

Po pierwsze – dobry plan
Zaplanowanie układu wszystkich sprzętów i mebli w niewielkiej łazience bywa wymagające i trudne. Czasem dosłownie jeden centymetr decyduje o tym, że nie możemy mieć wymarzonej wanny, szerszej umywalki czy szafki, dlatego przed zakupem wyposażenia koniecznie należy dokładnie sprawdzić wymiary pomieszczenia (obecnie wiele salonów sprzedaży oferuje usługę projektowania wnętrz łazienek, warto sprawdzić również taką możliwość profesjonalnego doradztwa).
Istnieje kilka generalnych zasad dotyczących rozplanowania poszczególnych sprzętów w łazience, aby ich użytkowanie było nie tylko fizycznie możliwe, ale także komfortowe. Np. przed toaletą oraz umywalką powinno pozostać wolne miejsce o szerokości przynajmniej 70 cm. Abyśmy nie musieli się przeciskać bokiem do kabiny prysznicowej czy wanny, musimy także odpowiednio zaplanować dojścia do wszystkich strategicznych miejsc w łazience.  

Wielofunkcyjność Aquaform - meble Amsterdam Szafka z lustrem
Ponieważ w przypadku małych wnętrz głównym założeniem jest maksymalna funkcjonalność, warto pomyśleć o zastosowaniu sprzętów, które mogą połączyć w sobie różne zastosowania – np. grzejnik, na którym możemy powiesić do wyschnięcia ręczniki czy wanna z parawanem, która będzie doskonała zarówno do relaksującej kąpieli, jak i szybkiego prysznica. Jeśli zależy nam na każdym centymetrze łazienki, dobrym pomysłem jest wykorzystanie przestrzeni pod umywalką na szafkę, która pomieści jakąś część kosmetyków czy akcesoriów. Dzięki porządkowi w łazience oraz ukryciu małych przedmiotów w szafkach, dodatkowo uzyskamy efekt większej przestrzeni. Kolejnym świetnym rozwiązaniem dla małej łazienki jest szafka nad umywalkę z lustrem, w której będziemy mogli ukryć część mniejszych kosmetyków i przyborów.

Meble dla małych pomieszczeń
Specjalnie dla niewielkich łazienek została stworzona kolekcja mebli Aquaform Flex, Różne kształty i modele szafek pozwalają na zabawę w układankę i tworzenie oryginalnych kompozycji. Elementy Flex są niewielkie, kwadratowe lub prostokątne, z półkami lub bez. W zestawie Flex są szafki wiszące z półkami i bez, szafki z szufladami, wysokie szafki wiszące, a także szafki podumywalkowe oraz lustro. Nowoczesne i połyskujące meble Flex rozświetlą łazienkę i sprawią, że pomieszczenie stanie się większe. 

Wanna czy prysznic?
Odwiecznym dylematem związanym z urządzaniem niewielkiej łazienki jest pytanie „wanna czy prysznic?”. Oczywiście wybór zależy nie tylko od powierzchni, ale także od preferencji domowników, podejścia do kwestii ekonomicznych i praktycznych. Jeśli np. któryś z domowników ma niepełnosprawność ruchową utrudniającą mu bezpieczne korzystanie z wanny, lepszym wyjściem jest kabina prysznicowa z odpowiednimi uchwytami czy brodzikiem z siedziskiem. Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na wannę, a niektórzy z domowników upierają się przy prysznicu, istnieje możliwość umieszczenia niewielkiej wanny prostokątnej (np. Aquaform Arcline o wymiarach 140x70 cm) oraz zamontowania na niej parawanu. Dzięki temu nie będziemy musieli rezygnować ani z szybkiego porannego prysznica, ani z dłuższej, relaksującej, wieczornej kąpieli. Parawan nawannowy można zamontować zarówno na wannie klasycznej, prostokątnej, jak i na bardziej nowoczesnej, asymetrycznej. Różnorodność modeli jakie proponuje firma Aquaform umożliwia idealne dopasowanie parawanu do rozmiaru i kształtu wanny oraz powierzchni, jaką w łazience dysponujemy. 

Aquaform Moderno - drzwi przesuwneKabiny prysznicowe  
Jeśli jesteśmy zdecydowani na prysznic, mamy szeroki wybór kabin, np. Aquaform proponuje aż 20 kolekcji, wśród których możemy wybrać odpowiedni dla nas model, kierując się nie tylko wymiarami pomieszczenia, ale także stylem, w jakim planujemy urządzić łazienkę. Istotne jest, aby drzwi kabiny były przesuwne lub otwierały się w taki sposób, by wchodzenie i wychodzenie było wygodne. Aby stosunkowo niewielkim kosztem uzyskać przestrzeń prysznicową we wnęce, można zastosować ściankę obudowaną płytkami. 

Kolory ścian, oświetlenie, lustra
W małych pomieszczeniach duże znaczenie mają kolory ścian i oświetlenie. Jasne barwy, zastosowanie odpowiedniego światła oraz luster mogą sprawić, że nasza łazienka będzie się wydawała o wiele większa niż jest w rzeczywistości. Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu przestrzeni, warto zastosować jedną, wiodącą barwę na ścianach i nie łączyć ze sobą różnych kolorów powodujących wrażenie bałaganu. Nawet jeśli planujemy kafelki tylko na części ścian, na pozostałą część warto użyć farby o zbliżonej barwie.  
Świetny efekt powiększenia dają lustra, zwłaszcza jeśli jest ich więcej niż jedno. Korzystnym rozwiązaniem jest umieszczenie jednego nad umywalką oraz dodatkowego lustra lub lustrzanej tafli na innej ścianie. Uzyskamy w ten sposób nie tylko wrażenie większej przestrzeni, ale także dodatkowe oświetlenie pomieszczenia. 

 

Źródło: GlobalBrand Institute

Autor: BONITAS