Strona główna Zaloguj O firmie Kontakt ABC Budowania Planowanie i użytkowanie Biblioteka wiedzy Usługi w budownictwie ibud EKO Wyceny Kupię Sprzedam Nieruchomości Projekty
Jak dobierać rozmiar okien dachowych do poddasza?

Okna połaciowe w zestawie

Długość okna dobiera się zależnie od kąta nachylenia dachu.

Zakłada się, że dolna krawędź powinna zostać zamontowana na wysokości - min. 90 cm nad poziomem podłogi, górna - od 180 do 220cm. Okno zapewnia wtedy dobrą widoczność z każdej pozycji. Im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym dłuższe powinno być okno. Najlepiej, jeżeli oś obrotu skrzydła znajduje się powyżej głowy użytkownika – wtedy skrzydło w pozycji otwartej nie utrudnia dostępu do okna. W tym przypadku sprawdzają się okna wysokoosiowe z osią obrotu w ¾  wysokości skrzydła (Roto Designo R7) lub okno uchylno-wysokoosiowe (Roto Designo R8) o 2 systemach otwierania  z osią obrotu na górnej krawędzi ościeżnicy oraz w ¾ wysokości.

Szerokość okna należy dobierać tak, aby nie zachodziła konieczność ingerencji w konstrukcję nośną dachu. Najlepiej, gdy jest ona ok. 7 cm mniejsza od odległości między krokwiami w celu zapewnienia niezbędnej przestrzeni do prawidłowego zaizolowania ościeżnic. W sytuacji, gdy trzeba wstawić większe okno, ustawia się je tak, aby konieczne było wycięcie fragmentu tylko jednej krokwi.

Krótkie pojedyncze okno połaciowe Długie pojedyncze okno połaciowe

Okna połaciowe - bliźniacze Okna połaciowe - poczwórna kombinacja

Połączenie okna dachowego i fasadowego Okna dachowe - Zespolenie kalenicowe

Autor: Roto Frank Okna Dachowe Sp. z o.o.