Instalacja odgromowa, popularnie nazywana „piorunochronem”, ma za zadanie ochronę budynku przed skutkami wyładowania atmosferycznego. Przyjmuje ona prąd piorunowy i sprowadza bezpiecznie, najkrótszą drogą do ziemi. Składa się ona z połączonych elementów tworzących sieć zwodów oplatających budynek. Na części dachowej wyróżniamy zwody poziome. Część instalacji, która schodzi po ścianach budynku, to zwody pionowe. Uziemienie to elementy, które umieszcza się pod ziemią w celu odprowadzenia prądu do gruntu. Dodatkowo, wewnątrz budynku, zamontowana powinna zostać instalacja przepięciowa.
Po zamontowaniu instalacji odgromowej bezwzględnie należy dokonać pomiaru rezystancji. Bezpieczeństwo gwarantuje jedynie instalacja o rezystancji na poziomie poniżej 20Ω).
Im mniejsza wartość rezystancji, tym mniejsze napięcia powstają na uziemionych elementach, co tym samym zmniejsza ryzyko porażenia.
Zgodnie z polskimi przepisami, obowiązek wykonania instalacji chroniącej budynek przed skutkami wyładowań atmosferycznych, mają wykonawcy budynków użyteczności publicznej , obiektów przemysłowych, domów wykonanych z materiałów łatwopalnych, domów o wysokości większej niż 15m i o powierzchni większej niż 500 m2.
Zatem, w świetle przepisów, właściciele mniejszych budynków (jak domy jednorodzinne), mogą samodzielnie podjąć decyzję o zamontowaniu instalacji. Biorąc pod uwagę niewielki koszt instalacji w stosunku zniszczeń i strat wywołanych przez prąd piorunowy, decyzja o montażu instalacji odgromowej jest ekonomicznie uzasadniona i jak najbardziej właściwa.
|
Najczęściej prąd piorunowy doprowadza do trwałych uszkodzeń wszystkich, podłączonych do gniazd elektrycznych, sprzętów domowych: |
|
Prawidłowo zamontowana instalacja odgromowa:
Projekt instalacji wykonuje inżynier - projektant instalacji elektrycznych. Doboru materiałów na podstawie projektu może dokonać sprzedawca (dystrybutor). Montażem instalacji zajmują się najczęściej instalatorzy branży elektrycznej. Instalacja na zewnątrz budynku nie musi szpecić i może wyglądać bardzo estetycznie. Dobierając elementy do montażu należy kierować się rodzajem pokrycia dachu i elewacji , wskazaniami projektanta oraz gustem właściciela budynku.
Koszt budowy domu, w zależności od lokalizacji działki, kubatury, wykończenia i wyposażenia – to wydatek co najmniej 400.000PLN. Profesjonalna zewnętrzna instalacja odgromowa to koszt ok. 4.000PLN. Rezygnując z jej montażu należy zadać sobie pytanie: czy ta oszczędność warta jest ryzyka, na jakie narażam swój majątek, dorobek życia?
Straty wywołane przyjęciem wyładowania atmosferycznego przez dom, mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeżeli piorun ma słabą siłę uderzeniową i niski potencjał – możemy mówić o szczęściu. Najprawdopodobniej uszkodzi „tylko” najmniej odporne elementy instalacji elektrycznej, a więc obwody niskoprądowe. Najczęściej jednak straty związane z uderzeniem pioruna są dużo większe. Bywa, że zachodzi potrzeba wymiany całej instalacji elektrycznej – gdy prąd piorunowy stopi ułożone w ścianach sieci przewodów. Jeżeli podczas uderzenia pioruna dojdzie do rozszczelnienia komina, właściciela domu czekają także roboty budowlane. Nierzadko komin trzeba po prostu zbudować od nowa.
Jest to zazwyczaj najwyższy punkt domu, sięgający do samych fundamentów, gdzie występują najniższe wartości rezystancji. Dla prądu jest to najlepsza, bo najkrótsza, droga do ziemi. Zniszczeniu ulegnie więc dach, ściany, sprzęty. W budynku może wybuchnąć pożar.
Więcej informacji na www.elkobis.pl
artykuł pochodzi z "Aktualności Onninen"