Strona główna Zaloguj O firmie Kontakt ABC Budowania Planowanie i użytkowanie Biblioteka wiedzy Usługi w budownictwie ibud EKO Wyceny Kupię Sprzedam Nieruchomości Projekty
9 rzeczy, które warto wiedzieć o aranżacji wnętrz...

Aranżacja wnętrz

Wykańczanie i urządzanie domu często uważane są za przyjemne i bardziej kobiece zajęciey. Niekiedy jednak przysparza ono sporo kłopotów, ponieważ często dopiero wówczas okazuje się, iż musimy zmienić naszą wizję, bo na etapie budowania, czasem nawet wyboru projektu nie przemyśleliśmy lub nie wzięliśmy pod uwagę ważnych kwestii.
 
Myśląc o własnym domu zwykle widzimy, jak powinna wyglądać kuchnia, łazienki, czy w sypialni będzie duże łóżko, a w pokojach dzieci otwarte przestrzenie. Rysując koncepcję aranżacji wnętrz, skupiamy się na stylu, rodzajach szafek, kolorach. Nie doceniamy natomiast kwestii technicznych, ktore wpływają na możliwości aranżacyjne, a w ostateczności decydują o tym, czy dom będzie funkcjonalny i będzie się nam w nim dobrze mieszkało.

Co zatem warto wiedzieć o aranżacji swojego nowego domu przed rozpoczęciem budowy ???


Ytong i Silka z wnetrza24.pl - dom dobrze przemyslany1. Jak wysokie powinny być pomieszczenia

To jeden z parametrów mocno wpływających na nasz komfort. Wysokość 250 cm to absolutne minimum. Oczywiście przy założeniu, że z powodu wzrostu nie będziemy zawadzać głową o sufit i dokładnie przemyślimy oświetlenie ogólne, bo powieszenie typowego żyrandola raczej nie będzie możliwe. Wysokość pomieszczeń gwarantująca komfort wynosi około 270 cm. Jeśli jednak zaplanujemy sufity podwieszane, klimatyzację albo wentylację z rekuperatorem z instalacją ukrytą w sufitach lub urządzenie stylowych wnętrz wymagających użycia sztukaterii i gzymsów – potrzebne będą pomieszczenia jeszcze wyższe, sięgające 290 cm.

2. Jak wysoka powinna być ścianka kolankowa, czyli jak funkcjonalne będzie nasze poddasze

To od niej w znacznym stopniu zależy wielkość powierzchni pod dachem. Przyjmuje się, że powinna mieć około 90 – 120 cm. Ścianka o wysokości 120 cm zapewni komfort i ograniczy liczbę mebli, które trzeba zrobić na zamówienie, a także da spore szanse na realizację wymarzonych wnętrz. Warto wiedzieć, jakie meble mają stanąć w pomieszczeniach na poddaszu (np. jaka szerokość łóżka w sypialni) i do tego dostosowywać się już na etapie projektu. Tym bardziej, że wysokość ścianki wpływa na proporcje bryły domu i wygląd zewnętrzny. Wysokość ma ogromny wpływ na nasz komfort – w zbyt niskich czujemy się klaustrofobicznie, a na co dzień znaczenie ma chociażby to, żeby nie odkurzać podłogi w pozycji zgiętych pleców.

Na powierzchnię poddasza wpływa także rodzaj wybranego dachu. Ważne jest również oświetlenie – okna połaciowe dostarczają więcej światła niż okna w lukarnach, ale to lukarny dają możliwość swobodnego wyglądania przez okno.

3. Jakie pomieszczenia znajdą się na poszczególnych kondygnacjach i jak będą rozmieszczone, czyli koncepcyjny projekt funkcjonalny

Przed rozpoczęciem prac budowlanych warto dobrze przemyśleć wielkość i funkcje jakie pełnić będzie każde z pomieszczeń. To także moment na zastanowienie się nad komunikacją. Ciągi komunikacyjne muszą pozwalać na swobodne przemieszczanie się po domu, ale warto sprawdzić, ile zabierają z powierzchni i jak ograniczają ustawienie mebli.

- „Czasem przestawienie ścianek wewnętrznych o 20 cm pozwala na całkowitą zmianę funkcjonalności w pomieszczeniach, warto to przemyśleć jeszcze przed rozpoczęciem prac, ponieważ po wylaniu fundamentów i postawieniu ścian nośnych nie wszystkie ścianki wewnętrzne będzie można zmieniać, a na pewno będzie to bardziej kosztowne.“ mówi Marcelina Rzońca, architekt wnętrz, wnętrza24.com.

4. Gdzie będzie potrzebna instalacja wodno-kanalizacyjna

Przy współczesnych technologiach łazienki czy kuchnie można zrobić w dowolnym miejscu i w dowolnej liczbie. Ale powinny znajdować się blisko siebie, a w przypadku domu z kilkoma kondygnacjami, także nad sobą. Pomieszczenia te potrzebują pionów wodno-kanalizacyjnych oraz wentylacji. Poprowadzenie ich w jednym ciągu jest bardziej ekonomiczne (mamy wówczas jeden pion i jeden komin).
Przemyślenie instalacji jest szczególnie ważne w przypadku budynków niepodpiwniczonych. Na poziomie fundamentów znajdą się otwory, przez które będą poprowadzone rury.

5. Jaką wielkość i kształt będą miały okna

Kształt i zdobienia okien wpływają na sposób aranżacji wnętrz. Modne i popularne są wielkie okna przesuwne. Otwierają dom na ogród, wpuszczają do wnętrza mnóstwo światła dziennego. Ale „zabierają” ścianę! By spełniały swoją funkcje, powinniśmy mieć do nich swobodny dostęp, więc nie będzie można w ich pobliżu postawić mebli, a tradycyjne firanki nie sprawdzą się. Z kolei okna łukowe, ze zdobieniami na ramach, szprosami pasują do domów urządzanych i budowanych w stylu klasycznym, rustykalnym. Raczej nie będą do nich pasowały rolety rzymskie czy żaluzje drewniane czyli nowoczesne dekoracje okien.

6. Na jakiej wysokości powinien być parapet w kuchni

Dzisiaj kuchnia bez dostępu światła dziennego nie ma racji bytu. Okno w kuchni to standard. Ale mając je, nie chcemy tracić przestrzeni pod nim. Parapet powinien znajdować się na takiej wysokości, by pod nim zmieściły się szafki kuchenne (ich standardowa wysokość wynosi 80-85 cm), blat kuchenny (w Polsce stosujemy blaty o grubości od 3 do nawet 7,5 cm). Wysokość osadzenia okna trzeba dokładnie wyliczyć, biorąc pod uwagę powyższe ograniczenia oraz doliczając grubość posadzek. Często zdarza się, że chcemy mieć blat będący przedłużeniem parapetu – jeżeli taki jest nasz plan zwróćmy na to uwagę już na bardzo wczesnym etapie.

7. Projekt funkcjonalny pomieszczeń oraz szczegółowe rozplanowanie łazienek i kuchni

Po osiągnięciu stanu surowego zamkniętego przechodzimy do realizowania instalacji. Ważne, aby mieć już przemyślane z czego będziemy korzystać w naszym domu – od podstawowych sprzętów RTV i AGD, poprzez system inteligentnego domu, odkurzacz centralny, aż do zestawów nagłośnienia sterowanych z jednego pomieszczenia. Warto też wiedzieć, gdzie chcemy postawić jakie meble i jak ma być urządzona kuchnia czy łazienka – to wszystko ma wpływ na instalacje. Wcześniej zaplanowane chociażby instalacje elektryczne łatwo można ukryć pod warstwą tynku, przeróbki nie są już tak komfortowe.

8. Czy wnętrza będą wyposażone w grzejniki tradycyjne czy podłogowe, czyli instalacja centralnego ogrzewania

Przed położeniem izolacji podłóg i doprowadzeniem instalacji jest ostatni moment na korektę usytuowania grzejników. Szczególnie przyjrzeć się trzeba tym, które nie są zlokalizowane pod okami i zastanowić się, czy nie będą przeszkadzały w urządzeniu wnętrz. W przypadku ogrzewania podłogowego należy bardzo dokładanie przemyśleć rodzaj posadzki, jaka zostanie na nim położona.

9. Jakie posadzki będą w pomieszczeniach.

Standardem są obecnie domy, w których nie ma progów między pomieszczeniami. Każdy materiał posadzkowy ma odpowiednią grubość. Pod tym kątem najłatwiej dopasować tradycyjny parkiet i ceramikę. Na etapie wylewek trzeba wiedzieć, gdzie i jaki materiał zostanie położony, bo właśnie grubością wylewek równa się powierzchnie pod posadzki.

Autor: Xella Polska Sp. z o. o.